Zapalenie Światła Pamięci Niezwyciężonym: Hołd dla Bohaterów w Białymstoku

W najbliższą niedzielę, 18.02., gdy zapadnie wieczór, na terenie największego cmentarza wojskowego w Białymstoku, zapłonie Światło Pamięci Niezwyciężonym. To symboliczny początek obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez to miasto oraz hołd dla tych, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i jedność naszej Ojczyzny.

Akt zapalenia światła pamięci na grobach bohaterów, którzy zginęli w walce za wolną Polskę, jest hołdem zaczerpniętym z tradycji międzywojennej. Takie symboliczne akty pamięci były często organizowane na przeddzień świąt narodowych lub lokalnych, wyjaśnia Andrzej Bieluczyk z Grupy Wschód. Tym małym gestem chcemy spłacić dług wdzięczności, jaki mamy wobec żołnierzy Wojska Polskiego.

Zapalając znicz, każda osoba, która przybędzie na cmentarz wojskowy przy ulicy 11 Listopada w Białymstoku o godzinie 18, będzie mogła uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Do udziału w tym wydarzeniu zaprasza Fundacja Combat Alert wraz z klubem Harley-Davidson Podlasie oraz rekonstruktorami z Grupy Wschód i Szwadronu Kawalerii imienia 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Zdzisław Pruszyński ze Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich podkreśla, że na tym cmentarzu spoczywają często zapomniani, bezimienni bohaterowie. Niestety, miejsce to jest odwiedzane zaledwie kilka razy do roku. Dlatego takie inicjatywy jak ta są niezwykle istotne. Adrian Jankowiak z Combat Alert Białystok dodaje, że to miejsce powinno jednoczyć ludzi w pamięci o tych, którzy za naszą wolność oddali życie.