Zakończenie obchodów 31. rocznicy przeniesienia relikwii św. Gabriela do Białegostoku

W Białymstoku, w piątek zakończył się dwudniowy cykl uroczystości cerkiewnych, upamiętniający 31. rocznicę przekazania relikwii męczennika Gabriela ze Grodna na Białoruś. Święty Gabriel, patron prawosławnej młodzieży, jest szczególnie czczony w tych terenach, jako święty Ziemi Białostockiej.

Relikwie, które dotarły do Białegostoku w czwartek po południu, były przechowywane w miejscowości Zwierki koło Zabłudowa (województwo Podlaskie). Przeniesiono je tam na czas dorocznych uroczystości ku czci męczennika, które odbywały się w maju. Zwierki to wieś rodzinna św. Gabriela i miejsce, gdzie jedenaście lat temu została konsekrowana cerkiew pod jego wezwaniem. W Zwierkach znajduje się również żeński monaster.

Główna liturgia odbyła się w piątek w białostockiej katedrze prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja. Ceremonia zakończyła się procesją z relikwiami męczennika Gabriela. Obok hierarchów polskiej Cerkwi, udział w uroczystościach wzięły również delegacje Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego oraz patriarchatu jerozolimskiego.