Śledztwo w sprawie postrzelenia migranta na granicy polsko-białoruskiej

Stało się faktem, że Prokuratura Białystok podjęła decyzję o wszczęciu dochodzenia w sprawie incydentu związanego z postrzeleniem migranta blisko granicy między Polską a Białorusią. W centrum zainteresowania śledztwa znalazło się nierozważne użycie broni przez jednego z żołnierzy polskiej armii.

Przedmiotem prokuratorskiego śledztwa jest wydarzenie, które miało miejsce 3 listopada, w pobliżu niewielkiej miejscowości Topiło. Na podstawie dotychczasowych informacji wynika, że młody imigrant pochodzący z Syrii odniósł obrażenia w trakcie próby aresztowania grupy osób, która bezprawnie wkroczyła na terytorium Polski.

Żołnierz, który oddał ostrzegawcze strzały, według ustaleń, potknął się i to doprowadziło do oddania strzału w niekontrolowanym kierunku. Mimo poważnych obrażeń, obywatel Syrii przeszedł operację i aktualnie jest w stabilnym stanie. Teraz kluczowym elementem śledztwa jest określenie stopnia obrażeń ofiary, gdyż to wpłynie na dalsze kroki Prokuratury.

Podpułkownik Radosław Wiszenko, reprezentujący Prokuraturę Rejonową Białystok-Północ, w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wyjaśnił, że decyzja o dalszym kierunku postępowania zostanie podjęta po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną oraz przesłuchaniu poszkodowanego. Wyraził również nadzieję, że przesłuchanie ofiary odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.