Konkurs na projekt windy Muzeum Wojska w Białymstoku rozstrzygnięty

Muzeum Wojska w Białymstoku to prężnie działająca instytucja, która samodzielnie funkcjonuje od 1976 r. Mimo wieku jest to miejsce cały czas rozwijające się, które zdecydowanie nie boi się zmian, szczególnie jeśli mają one ułatwić zwiedzanie placówki. W modyfikacji budynku mają pomóc projekty, które do konkursu zgłosili studenci Politechniki Białostockiej.

Ogłoszony przez muzeum konkurs polegał przede wszystkim na wykonaniu projektu windy, dzięki której osoby niepełnosprawne mogły bez problemów udać się na wyższe piętra budynku. Niestety, windy nie da się umieścić wewnątrz, dlatego zadanie studentów było znacznie utrudnione. Nie przeszkodziło im to jednak i komisja otrzymała aż 18 propozycji.

Utrudnieniem nie była jedynie siedziba muzeum, a także jego lokalizacja. Mieści się ono przy ulicy Kilińskiego, która może pochwalić się swoim zabytkowym charakterem. Spośród wszystkich przesłanych prac, komisja zdecydowała się nagrodzić aż 3. Laureaci mieli już okazję odebrać przygotowane dla nich upominki, jednak nagrody zostaną wręczone dopiero na inauguracji roku akademickiego. 

Talent i oddanie wszystkich uczestników doceniły władze lokalne Białegostoku oraz kierownictwo Muzeum. Laureaci z przejęciem opowiadali o swoich projektach, opisując ich szczegóły. Starali się dopasować wygląd windy do klimatu otoczenia, jednocześnie skupiając się na dostępnych tam eksponatach. Niektóre plany dotyczą dobudowy jedynie klatki schodowej, inne zaś proponują także powiększenie części przeznaczonej na wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie zajął projekt Jakuba Janucika i Sebastiana Bekier, którym serdecznie gratulujemy. Zanim jednak dojdzie do remontu, miasto musi zgromadzić odpowiednie środki finansowe.