Kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

Jeśli posiadasz pojazd mechaniczny, to musisz poddawać go regularnemu przeglądowi. Takim pojazdem jest każdy samochód, motorower, skuter, motocykl, przyczepa czy ciągnik. Odbycie tak zwanego badania technicznego musi być potwierdzone w dokumentach rejestracyjnych i jest obowiązkowe, niezależnie od tego, jak długo jeździsz swoim samochodem i nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że jest on w pełni sprawny. 

Badanie techniczne a przegląd techniczny 

Często używa się tych pojęć zamiennie, ale niekoniecznie zawsze muszą znaczyć to samo. Co do zasady badanie techniczne to to, które wykonuje się w stacji kontroli pojazdów. Natomiast sam przegląd serwisowy to często po prostu wizyta u mechanika, podczas której z własnej woli chcesz sprawdzić sprawność swojego samochodu. Ten drugi może odbyć się u jakiekolwiek mechanika. Choć oczywiście najlepiej wybrać takiego, do którego masz zaufanie. W naszym serwisie znajdziesz warsztat, który jest nie tylko blisko Ciebie, ale taki, który polecają inni użytkownicy. Możesz wybrać dowolną lokalizację w Polsce i nie tylko, jeśli interesują Cię warsztaty w Białymstoku, to naszej bazie mamy ich ponad 100. Je 

Czy przegląd samochodu jest obowiązkowy? 

Najprostsza odpowiedź brzmi oczywiście tak, jest obowiązkowy. Przynajmniej jeśli masz na myśli taki przegląd wykonany w okręgowej stacji kontroli pojazdów, po którym otrzymasz pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Zwykły przegląd serwisowy możesz wykonać gdziekolwiek i nie musi być w żaden sposób udokumentowany. Jednak okresowe badanie techniczne jest wymagane przez prawo. Pojazd, który go nie ma, nie może poruszać się po drogach.  

Kara za brak aktualnego badania technicznego 

Przegląd techniczny, a będąc bardziej precyzyjnym badanie techniczne jest obowiązkowe nie bez przyczyny. Poruszając się po drogach, jesteś odpowiedzialny nie tylko za bezpieczeństwo swoje, ale także osób, które wieziesz oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest posiadanie sprawnego pojazdu. To właśnie w okręgowej stacji kontroli potwierdzają, że pojazd może bezpiecznie poruszać się po drogach. Brak aktualnego badania technicznego to mandat w wysokości nawet 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. U większości ubezpieczycieli nie otrzymasz też odszkodowania z AC.  

Jak często, czyli kiedy wykonać przegląd techniczny? 

Wszystko zależy od tego, co mówi pieczątka w dowodzie rejestracyjnym Twojego samochodu. Z reguły przegląd samochodu ważny jest rok. Jeśli kupujesz samochód używany, musisz zobaczyć w dowodzie rejestracyjnym, kiedy musisz udać się na stację kontroli pojazdów. Dobrze jest zaplanować takie badanie odpowiednio wcześniej. W stacji kontroli pojazdów niekoniecznie muszą mieć terminy na ostatnią chwilę. Umówienie się z odpowiednim wyprzedzeniem to najpewniejsze rozwiązanie. 

Gdzie wykonuje się przegląd samochodu? 

Dokonuje się go na tak zwanych stacjach kontroli pojazdu. Są dwa rodzaje stacji: podstawowe oraz okręgowe. Na tych pierwszych wykonasz badanie każdego pojazdu o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Na okręgowych można zbadać każdy pojazd. Mimo że te drugie mają w nazwie okręgowe, to nie znaczy, że samochód musisz oddać do badania w określonym miejscu. Samochód zarejestrowany w jakimkolwiek mieście, może być poddany przeglądowi w dowolnej stacji.  

Co trzeba ze sobą zabrać na badanie techniczne pojazdu? 

Oprócz samego samochodu potrzebny będzie oczywiście dowód rejestracyjny. W przypadku samochodów z instalacją LPG musisz mieć też świadectwo legalizacji montażu samej instalacji oraz zbiornika.