Czy Internet stanowi zagrożenie dla dzieci w wieku szkolnym?

Internet dla jednych jest dobrodziejstwem, a dla innych wszystkim, co najgorsze. Jednocześnie nadal trudno jest stwierdzić, kto ma rację na 100%, bo racja leży pośrodku. W końcu Internet może mieć same zalety, ale też same wady i to od nas zależy, czym będzie. Dziś jednak zastanowimy się, czy Internet stanowi zagrożenie dla dzieci w wieku szkolnym?

Uzależnienie od sieci to nie mit, lecz fakt

Niestety z roku na rok rośnie liczba osób, w tym także dzieci, które są uzależnione od sieci. Oczywiście na taki stan rzeczy miała w dużej mierze wpływ pandemia i nauczanie zdalne, ale jednak nie można tylko pandemii oskarżać za taki stan rzeczy. Rodzice są również w dużej mierze winni, gdy pozwalają swoim dzieciom na korzystanie z sieci bez kontroli czasu. Warto pamiętać, że dzieci zdecydowanie łatwiej się uzależniają i zwyczajnie zdecydowanie szybciej im to przychodzi. To rodzice muszą pamiętać o kontrolowaniu, ile czasu ich pociechy spędzają korzystając z Internetu. Jednocześnie na taki stan rzeczy ma wpływ też szkoła i nie chodzi tylko o nauczanie zdalne, ale też o naukę informatyki czy technologii informatycznej. Niestety lekcje często wyglądają tak, że dzieci zamiast uczyć się przydatnych rzeczy, choćby korzystania z programów i ich dobrej obsługi, mają czas na korzystanie z Internetu czy granie w gry. Wiele lekcji na zastępstwach też tak wygląda. Zamiast uczyć się, dzieci mogą korzystać z sieci. Zresztą robią to na szeroką skalę, zawsze wtedy kiedy zaczyna im się nudzić. Często też przedkładają Internet nad swoje obowiązki.

Co można z tym zrobić?

Czas jaki dzieci spędza w sieci trzeba kontrolować i tutaj nie można pójść na żadne kompromisy. Dzieci w wieku szkolnym nie powinny korzystać z Internetu w celu rozrywki dłużej niż 30 minut. A to oznacza, że nie powinny serfować po Internecie czy to na laptopie czy też na smartfonie. Należy wyznaczyć stałe zasady, które obowiązują, ale obowiązują one każdego członka rodziny, w tym także was. Nie może być tak, że dzieci nie mogą korzystać z Internetu podczas gdy Wy całe dnie spędzacie na przeglądaniu różnych stron. Pewnie ktoś powie, że przecież człowiek dorosły może więcej. Ale nie chodzi o to, kto może więcej, lecz jaki przykład daje się swojemu dziecko. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że dzieci nie potrafią jeszcze załatwiać się do nocnika, a już potrafią włączać grę na smartfonie. Wiele dzieciaków w wieku szkolnym nie spędza czasu na placu zabaw, lecz zwyczajnie spędza czas korzystając tylko z sieci, a gdy rodzice na to już się nie zgadzają, to właśnie te dzieci leżą i patrzą w sufit.

A może by zabronić korzystania z Internetu?

Są rodzice, którzy uważają, że Internet jest złem i powinno się zakazać korzystania z niego. I tak oto dzieci takich rodziców nie mają dostępu do sieci, podczas gdy Ci sami rodzice, którzy widzą tak wiele złego w sieci korzystają z niej na potęgę. Widać tutaj dużą dawkę hipokryzji, ale też uczenia dzieci, że są mniej ważne. Oczywiście i tak nie powinno być. Internet nie może być traktowany jako zło, bo tym złem nie jest. Otóż zabraniając dzieciom korzystania z sieci wychowujecie analfabetów wtórnych. Cóż, świat wygląda tak jak wygląda i zwyczajnie we współczesnym świecie umiejętność poruszania się po sieci jest niezbędna, a wręcz wymagana. Pomyślcie tylko, że dobry Internet w Zawadach czy nawet innych małych miastach jest dostępny, bo Internet to niezbędna część życia współczesnego człowieka.

Ty masz wpływ na to, czym jest Internet

W Internecie można znaleźć przemoc, nieprawdziwe informacje, ale też wiadomości, dobrą rozrywkę czy pomoc. Zatem nie można traktować go na jednej płaszczyźnie. To od każdego z nas zależy, czym będzie dla nas Internet. Wiadomo, że dzieci nie są jeszcze do końca świadome jakie zagrożenia w sieci mogą je spotkać. Dlatego rolą rodziców jest przygotowanie bezpiecznej przestrzeni w sieci. Kontrola rodzicielska jest tutaj wręcz niezbędna. Oczywiście należy też zablokować wszystkie strony z przemocą czy pornografią i nie pozwalać dzieciom na korzystanie z niewłaściwych stron. Do tego zawsze należy z dziećmi rozmawiać na temat tego, jakie zagrożenia płyną z sieci, ale też co można zyskać korzystając z Internetu.