Coraz większa przyjazność dla rowerzystów w polskich miastach

Raport „Miasta dla rowerzystów 2023”, opracowany przez CentrumRowerowe.pl, pokazuje, że 20 największych miast Polski coraz bardziej przystosowuje się do potrzeb cyklistów. Badanie to objęło analizę aktualnej sytuacji rowerzystów w tych miastach.

Jednym z miast, które znacznie rozwinęło swoją infrastrukturę rowerową, jest Białystok. Chociaż tempo wprowadzania zmian nie zawsze jest tak dynamiczne jak by tego chcieli entuzjaści jazdy na dwóch kółkach, to jednak systematycznie udoskonala się białostocka sieć dróg rowerowych. W roku 2022 udało się wybudować kolejne 1,58 km trasy dla cyklistów, co przyczyniło się do osiągnięcia łącznej długości ścieżek rowerowych na poziomie 164,4 km. Należy zwrócić uwagę, iż w rekordowym 2019 roku miasto odnotowało znaczny wzrost liczby dróg rowerowych o nawet 20,7 km!

Władze Białegostoku zdają sobie sprawę z rosnących potrzeb mieszkańców w zakresie inwestycji w infrastrukturę dla rowerzystów. Dotyczy to zarówno rozbudowy sieci dróg rowerowych w granicach aglomeracji, jak i poza nią. W rezultacie w budżecie miejskim na rok 2022 przeznaczono na ten cel prawie 690 tys. złotych.