Wyroki za przemyt papierosów z Białorusi: od zawieszenia do prawie trzech lat pozbawienia wolności

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał w piątek wyroki skazujące 17 osób za przemyt towaru, głównie papierosów, z Białorusi do Polski przez przejście graniczne w miejscowości Połowce. Nałożone kary wynosiły od trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu po dwie lata i dziesięć miesięcy bez możliwości zawieszenia wykonywania kary.

Wśród skazanych znalazła się grupa byłych pracowników służb celno-skarbowych. Ich obrońcy wystąpili z wnioskami o uniewinnienie. Ostatecznie wymierzone kary są zbliżone do postulatów, jakie przed sądem zgłaszała prokuratura.

Wyrok sądu obejmował również grzywny sięgające kwoty 20 tysięcy złotych. Byli funkcjonariusze celno-skarbowi zostali dodatkowo objęci kilkuletnimi zakazami zajmowania stanowisk w urzędach publicznych. Wyrok wydany przez białostocki sąd okręgowy nie jest jeszcze prawomocny i część oskarżonych została uniewinniona od części zarzutów.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku trwało kilka lat. Zatrzymaniami zajmowali się funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów oraz wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, po długotrwałych działaniach operacyjnych i zbieraniu dowodów.