Ujawnienie nielegalnej przemytniczej działalności na granicy polsko-białoruskiej

Rzecznik prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, podkomisarz Maciej Czarnecki z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, poinformował o niedawnej operacji służb celno-skarbowych. Funkcjonariusze KAS, pracujący na kolejowym przejściu granicznym w Kuźnicy, udaremniła próbę przemycenia prawie 2,5 tysiąca paczek papierosów.

Wykorzystując skaner RTG do kontroli pociągu towarowego przybyłego z Białorusi, funkcjonariusze ujawnili podejrzane miejsce w jednym z wagonów, zwanych „węglarkami”, przewożących węgiel z Kazachstanu. Wyniki analizy obrazu uzyskanego dzięki skanerowi sugerowały możliwość ukrycia w nim kontrabandy w postaci papierosów.

Suspicja okazała się słuszna – szczegółowa kontrola potwierdziła te obawy. Wewnątrz skrytki umieszczonej w burcie wagonu odkryto prawie 2,5 tysiąca paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Rynkowa wartość zabezpieczonych papierosów wynosiła ponad 36 tysięcy złotych.

Sprawa jest obecnie prowadzona przez Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku. Osoby pracujące na pokładzie pociągu zostały przesłuchane w ramach postępowania.