Jagiellonia Białystok z szansą na pierwsze mistrzostwo w historii klubu?

Już od 1920 roku tytuł Mistrza Polski to najważniejsze trofeum piłkarskie w naszym kraju. Rozpala ambicje zarówno sportowców, jak i kibiców. Wiele zasłużonych klubów zapisało się na kartach historii polskiej piłki zdobywając to trofeum. Jednak cały czas są zasłużone zespoły, które jeszcze nie zdołały zdobyć mistrzostwa Polski, choć były o krok. Jedną z takich drużyn jest Jagiellonia Białystok.

Mimo że zespół ten od kilkunastu lat regularnie występuje w Ekstraklasie, tytuł Mistrza Polski pozostawał dla niego nieosiągalny. Jednakże, na przestrzeni lat zespół stale budował swoją pozycję, co z czasem sprawiło, że staje się on realnym kandydatem do zdobycia tego najbardziej prestiżowego trofeum piłkarskiego w Polsce. Czy Jagiellonia Białystok sięgnie po to upragnione trofeum? Pytanie to wciąż pozostaje otwarte, jednak jeszcze nigdy nie była tak blisko.

Historia Jagiellonii Białystok

Historia drużyny Jagiellonii Białystok sięga tak daleko w przeszłość, jak długoletnia rywalizacja o prestiżowy tytuł Mistrza Polski – popularna „Jaga” również powstała w 1920 roku. Co ciekawe, początki klubu wiążą się z inicjatywą żołnierzy Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, którzy założyli sekcję piłki nożnej. Tak też brzmiała pierwsza nazwa białostockiego klubu. Ta skromna inicjatywa stopniowo się rozwijała, a drużyna pięła się w hierarchii polskiego futbolu.

W okresie międzywojennym „Duma Podlasia” grała głównie na drugim szczeblu rozgrywkowym. Pierwszy epizod na najwyższym szczeblu „Jaga” zanotowała w 1947 roku. Później balansowała między trzecim a czwartym poziomem. W latach 70. i 80. to balans pomiędzy drugim a trzecim stopniem ligowym. Z końcem lat 80. i na początku lat 90. Jagiellonia zanotowała cztery sezony na najwyższym szczeblu ligowym. Później znów w niższych ligach, a od sezonu 2007/08 nieprzerwanie występuje w Ekstraklasie.

Łącznie „Duma Podlasia” rozegrała 21 sezonów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, a w tabeli wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 17. miejsce. W sezonie 2009/10 Jagiellonia sięgnęła po Puchar i Superpuchar Polski. Ponadto w sezonach 2016/17 i 2017/18 zdobyła dwa razy z rzędu wicemistrzostwo Polski, a w sezonie 2014/15 zajęła trzecie miejsce w Ekstraklasie. Oprócz tego, zespół może pochwalić wieloma tytułami wywalczonymi przez swoje drużyny juniorskie. Obecnie przed Jagiellonią Białystok szansa na zdobycie upragnionego  tytułu Mistrza Polski. Czy jest w ogóle możliwe?

Jagiellonia liderem tabeli Ekstraklasy po 25. kolejce

Aby udzielić odpowiedzi na postawione pytanie, istotne jest przeanalizowanie dostępnych statystyk. Bieżąca tabela Ekstraklasy w sezonie 2023/2024 jednoznacznie wskazuje, że to właśnie Jagiellonia Białystok zajmuje pozycję lidera. W 26 rozegranych meczach, drużyna odniosła 14 zwycięstw, zanotowała 6 remisów i doznała 5 porażek. Taki bilans przyniósł im 48 punktów, co daje im pozycję na szczycie ligowej tabeli.

„Jaga” ma 5 punktów przewagi nad drugim Śląskiem Wrocław, 6 punktów przewagi nad trzecim Rakowem Częstochowa, 7 punktów przewagi nad czwartą Pogonią Szczecin i piątym Lechem Poznań, a 10 punków przewagi nad szóstą Legią Warszawa. Pomimo obecnej pozycji na czele ligowej stawki, trzeba zauważyć, że pozostałe drużyny w czołówce Ekstraklasy nie śpią, rywalizacja jest silna, różnice punkowe pomiędzy drużynami niewielkie. Warto więc śledzić dalszy rozwój wydarzeń, aby ocenić szanse Jagiellonii Białystok na osiągnięcie wymarzonego tytułu.

Mecze Jagiellonii do końca sezonu

Przed „Dumą Podlasia” jeszcze 8 meczów do końca rozgrywek. Na początek trudny mecz wyjazdowy z warszawską Legią – jednym z rywali do mistrzowskiego tytułu. Następnie Jagiellonia podejmie Cracovię. Potem czeka ich wyjazd na trudny teren do Lubina na mecz z Zagłębiem. Następnie Jagiellonia podejmie silną Pogoń Szczecin, która również liczy się w walce o tytuł mistrzowski. W następnej kolejce „Jaga” spotka się na wyjeździe ze Stalą Mielec. Później podejmie Koronę Kielce. Przedostatnia kolejka to wyjazd do Gliwic na mecz z Piastem. Jagiellonia zakończy sezon meczem u siebie z Wartą Poznań.

Wyniki meczów Ekstraklasy i nie tylko można typować w Betcris!

A jakie są Twoje typy na Jagiellonię? Jak poradzi sobie w tych kolejnych meczach? Zakłady bukmacherskie możesz obstawiać w Betcris. Ten polski legalny bukmacher umożliwia typowanie wielu rozgrywek piłkarskich na całym świecie, a także wielu innych dyscyplin sportowych. Wystarczy się zarejestrować i można obstawić online na stronie internetowej lub poprzez aplikację mobilną. Pamiętaj jednak, że zakłady sportowe wiążą się z ryzykiem, graj odpowiedzialnie!