Generał Ludwik Kmicic-Skrzyński powraca do ojczyzny: Uroczystości pogrzebowe w Białymstoku

26 sierpnia, w Białymstoku, przeprowadzone zostaną ceremonie związane z przewiezieniem do Polski z Wielkiej Brytanii szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Jędrzej Skrzyński, jako żołnierz Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, a później dowódca Brygady Kawalerii „Białystok” i szef Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego, po wielu latach spędzonych na emigracji, w końcu odpocznie na ojczystym gruncie.

Generała ekshumowano z cmentarza South End znajdującego się w Manchesterze – miejscowości, w której spędził ostatnie lata swojego życia i która stała się jego ostatecznym miejscem spoczynku po śmierci w 1972 roku. Już 22 sierpnia odbyła się tam uroczysta msza święta i spotkanie upamiętniające postać generała, które rozpoczęło się o godzinie 12:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego. Następnie trumna z doczesnymi szczątkami generała została przetransportowana do Polski wojskowym samolotem.

Sobota, 26 sierpnia, to dzień kiedy o godz. 13.30 w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku odprawiona zostanie msza święta żałobna. Po niej, pod eskortą Wojska Polskiego, trumna z jego szczątkami zostanie przewieziona na miejski cmentarz przy ulicy Wysockiego. Tam nastąpi pochowanie trumny i odkrycie pomnika poświęconego pamięci generała.