Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyroki dla 46 pseudokibiców

Sąd Okręgowy w Białymstoku ogłosił wyroki dla 46 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców z tego miasta. Wśród zarzutów, jakie usłyszała ta grupa, znalazły się: udział w bójkach z fanami innych klubów piłkarskich, czerpanie korzyści materialnych z prostytucji, a także propagowanie ideologii faszystowskiej. Dodatkowo, zostali oni oskarżeni o działanie w ramach trzech zorganizowanych grup przestępczych. Oskarżeni twierdzili, że od czasu zarzucanych im czynów zdążyli już ułożyć sobie życie – założyć rodziny i znaleźć stabilne zatrudnienie. Wyroki, które domagała się prokuratura, mogłyby to wszystko zniszczyć.

Wyroki wymierzone przez Sąd Okręgowy w Białymstoku były różnorodne. Najsurowsza kara, siedem lat pozbawienia wolności, dotknęła mężczyznę, który podczas jednej z bójek użył noża. Natomiast najłagodniejszy wymiar kary został przyznany osobie skazanej na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Warto dodać, że wszystkie wyroki nie są jeszcze prawomocne.

Złożoność sprawy wynikała z szerokiego zakresu zarzutów obejmujących okres czterech lat – od 2009 do 2013. Obejmowały one organizowanie bójek (tzw. ustawek) z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego, napaści, w tym motywowane rasizmem. Poza tym oskarżeni czerpali korzyści z prostytucji i dokonali szeregu innych przestępstw, takich jak bezprawne pozbawienie wolności w celu wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych oraz rozliczeń.