Debata na temat finansów wśród samorządowców z całego kraju odbyła się w Białymstoku

Delegaci samorządowi z różnych regionów Polski zgromadzili się w Białymstoku, aby omówić kwestie finansowe. Spotkanie to było częścią konferencji zatytułowanej „Zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości po wyroku TK”. Organizatorami tego wydarzenia byli Związek Miast Polskich, Miasto Białystok oraz Uniwersytet w Białymstoku. W tym samym mieście odbyło się także posiedzenie Związku Miast Polskich.

W trakcie konferencji przedstawiciele Związku Miast Polskich zaprezentowali dane dotyczące finansów miast w roku wyborów samorządowych. Dyskusja skupiła się na temacie „Rządowa dezinformacja 2020-2023?”

Uczestnicy debaty wyrazili pogląd, że rząd Zjednoczonej Prawicy systematycznie stosuje techniki dezinformacji. Sugerowano, że takie działania polegały na:

– prezentowaniu wyłącznie informacji o rosnących dochodach, ignorując jednocześnie skalę wzrostu kosztów realizacji zadań, wpływ inflacji czy sytuację na rynku energetycznym,

– przekazywaniu dodatkowych funduszy tuż przed końcem roku, co sztucznie generowało tzw. „nadwyżkę” operacyjną,

– stosowaniu strategii rozdzielania wsparcia dotacyjnego w kolejnych transzach, związanych z tzw. czekami. Zwrócono jednak uwagę, że rzeczywiste kwoty otrzymywane przez samorządy były znacznie niższe od tych, które zostały pierwotnie ogłoszone.