Szósta edycja Biegu Pamięci Sybiru zorganizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega

Na kolejnym, już szóstym, Biegu Pamięci Sybiru spotkają się biegacze z całego kraju. To wyjątkowe wydarzenie sportowo-historyczne jest organizowane wspólnie przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz Fundację Białystok Biega. Jego celem jest oddanie hołdu tym, którzy zostali deportowani przez Sowietów w latach 1940–1941. Właściwy bieg odbędzie się w Białymstoku 10 lutego, natomiast we Wrocławiu tydzień później – 17 lutego. Dodatkowo, miłośnicy biegania będą mogli wziąć udział w biegu wirtualnym, który potrwa od 10 do 29 lutego. Organizatorzy informują, że zapisy na to wyjątkowe wydarzenie ciągle trwają.

Bieg Pamięci Sybiru to stały punkt w kalendarzu historyczno-sportowym nie tylko Białegostoku, ale i innych polskich miast, a także środowisk polonijnych za granicą. W ciągu ostatnich pięciu edycji łącznie kilka tysięcy biegaczy zdecydowało się stawić czoła temu wyzwaniu. Liczba ta systematycznie rośnie, również dzięki możliwości dołączenia do inicjatywy w formie biegu wirtualnego. Umożliwiło to uczestnictwo w wydarzeniu sportowcom z wielu krajów na świecie. W tegorocznej edycji na listach startowych zarejestrowało się już około tysiąca osób.

Przykładem promocji wydarzenia jest postawa prezydenta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego, który aktywnie zachęca do udziału w biegu. Jego zdaniem, taki bieg to kolejny dowód na to, że Białystok pamięta o swojej historii i ofiarach deportacji na Sybir. Jak podkreśla, to doświadczenie jest elementem tożsamości miasta, które powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom. Prezydent Truskolaski zaznacza też, że Bieg Pamięci Sybiru łączy ludzi z różnych generacji i środowisk, z różnych miast, co pozwala coraz większej liczbie osób poznać historię sowieckich deportacji i dumę Białegostoku – Muzeum Pamięci Sybiru.