Plaża Open – Historia i ewolucja najdłuższego cyklu turniejów siatkówki plażowej w Polsce

Zaszczytny tytuł najbardziej wytrwałego cyklu turniejów siatkówki plażowej w Polsce przypada serii Plaża Open. Od kilkunastu lat, miasta, miejskie rynki, obszary przy jeziorach, basenach i kąpieliskach stawały się arenami dla tych zawodów. Od 2015 roku, scenerią dla rozgrywek cyklu Plaża Open oraz turniejów o zasięgu międzynarodowym stała się plaża w Białymstoku.

Z każdym rokiem Plaża Open zyskiwała na znaczeniu na arenie krajowej siatkówki plażowej, przekształcając się w jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń sportowych tego typu w Polsce. Do 2015 roku, miasta takie jak Piła, Nowy Dwór Mazowiecki, Kęty, Łódź czy Rybnik były gospodarzami tego cyklu. Przyszła jednak pora, aby pokazać mieszkańcom Podlasia jak fascynujący może być sport jakim jest siatkówka plażowa. Białostocka plaża po raz pierwszy gościła turniej Plaża Open, gdzie triumfowały Katarzyna Kociołek i Dorota Strąg – wielokrotne medalistki mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych. Warte odnotowania jest również to, że Katarzyna Kociołek zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w siatkówce plażowej w 2019 roku, grając w parze z Kingą Wojtasik. Z kolei wśród panów, bezkonkurencyjną parę stanowili Adam Parcej i Mateusz Radojewski – jeden z obecnych trenerów reprezentacji Polski w siatkówce plażowej.

Dojlidy w Białymstoku przez lata były miejscem, gdzie uczestnicy Plaży Open mogli prezentować swoje umiejętności. Nie tylko reprezentanci kraju w odmianie halowej i plażowej siatkówki (tacy jak Magdalena Saad, Jakub Szałankiewicz, Martyna Wardak, Joanna Wiatr, Jakub Zdybek, Paweł Lewandowski, Aleksandra Wachowicz) mieli okazję brać udział w tych zawodach, ale także wielokrotni medaliści Plaży Open, tak jak Piotr Janiak czy Jędrzej Brożyniak.