Uważana za jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego modernizmu, Bazylika pw. św. Rocha w Białymstoku, to znakomity kościół rzymskokatolicki. Ta budowla nie tylko jest pomnikiem Odzyskania Niepodległości, ale zdaniem wielu ekspertów, stanowi także jedno z najbardziej imponujących dzieł architektury sakralnej XX wieku, nie tylko na terenie Polski, ale również w Europie.
W 1925 roku zezwolono na powstanie drugiej parafii w Białymstoku i na wzniesienie nowego kościoła. Miejsce pod budowę to porośnięte drzewami wzgórze, na którym wcześniej znajdował się nieużywany cmentarz katolicki. W 1926 roku ogłoszono konkurs na projekt świątyni, do którego wpłynęło ponad 70 propozycji. Niestety, żadna z nich nie spotkała się z aprobatą proboszcza. Konkurs więc powtórzono i w 1927 roku rozpoczęły się prace budowlane według projektu warszawskiego architekta Oskara Sosnowskiego.
Projekt był skomplikowany, a koszty budowy pokrywane były głównie z ofiar wiernych. Przy wybuchu II wojny światowej, kościół był już w stanie surowym, posiadał zamontowaną kopułę i wykończoną wieżę z posągiem Matki Boskiej. Mimo trudności wojennych, budowa była kontynuowana, a od 1941 roku rozpoczęto odprawianie nabożeństw. Budowa zakończyła się w 1944 roku, a dwa lata później świątynia została konsekrowana.