Chińska firma zobowiązuje się do projektu i budowy drogi ekspresowej S19 między Czarną Białostocką a Sokółką

Została zawarta umowa, która powierza projekt i implementację nowej drogi ekspresowej S19 chińskiej firmie budowlanej. Odcinek ten będzie się rozciągał od Czarnej Białostockiej aż do Sokółki.

Nowa arteria drogowa zostanie wyznaczona na zupełnie nowym terenie, podczas gdy istniejąca trasa zostanie zachowana jako droga wojewódzka. W ramach tego segmentu ekspresowej S19 zostanie zbudowanych ponad 20 konstrukcji inżynieryjnych, w tym 4 skrzyżowania oraz wiele mostów i wiaduktów. Chociaż dla chińskiej firmy będzie to pierwsze doświadczenie w budowie dróg w regionie Podlasia, ma ona na swoim koncie już 6 pomyślnie zrealizowanych projektów drogowych na terytorium Polski.

Norbert Wyrwich, pełniący obowiązki dyrektora GDDKiA Oddziału w Białymstoku, informuje, że nowa trasa będzie składać się z dwóch jezdni, każda po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Każdy pas ma mieć szerokość 3,5 metra, co zapewni komfort i przestronność na drodze.

Planowana inwestycja drogowa na odcinku Czarna Białostocka – Sokółka jest szacowana na sumę 830 milionów złotych. Ekspresowa S19, rozpoczynająca się przy obecnie nieczynnym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy i ciągnąca przez Białystok do Siemiatycz, ma długość 177 kilometrów w regionie Podlasia. Wyczekiwana przez lokalną społeczność, z pewnością wniesie znaczący wkład w rozwój i dostępność regionu.