Zapraszamy na odkrywanie uroków Biebrzańskiego Parku Narodowego, największego parku w Polsce

Chociaż zima trzyma nas w swych lodowych objęciach, Biebrzański Park Narodowy, będący największym parkiem narodowym w Polsce, zawsze zaprasza miłośników przyrody do odkrywania jego niepowtarzalnych walorów i tajemnic. Cykliczne spotkania w ramach Wszechnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego to idealna okazja dla wszystkich pasjonatów świata naturalnego. Pierwszą serię wykładów tego roku poświęcono na podsumowanie trzydziestolecia istnienia tego niezwykłego miejsca. Natomiast jutro, odbędzie się spacer plenerowy.

Biebrzański Park Narodowy jest znany jako jedyny w swoim rodzaju ostoja dla wielu gatunków zwierząt oraz jako miejsce chroniące wyjątkowy system mokradeł i torfowisk, ciągnących się wzdłuż meandrującej rzeki Biebrzy. To prawdziwie dziewicza kraina, gdzie stopa człowieka rzadko kroczy.

82. Wszechnica Biebrzańska poświęcony jest trzydziestu latom działalności parku. Mimo iż przyroda nieustannie podlega zmianom, wiele wyzwań, z jakimi boryka się park, pozostaje niezmienionych. Jak zauważył Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, kluczowym problemem jest utrzymanie otwartych ekosystemów, takich jak bagienne łąki, aby nie uległy zarastaniu. Jest to istotne dla zachowania cennych siedlisk dla unikalnej flory i fauny Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Bagna Biebrzańskie stanowią siedlisko dla blisko 280 gatunków ptaków, w szczególności dla ptactwa wodnego i błotnego. Niezależnie od pory roku, przyciągają one ornitologów i fotografów z całego świata. Tomasz Kłosowski, fotograf, podkreśla, że to tutaj na słupach telefonicznych można spotkać najrzadsze gatunki ptaków drapieżnych, a na Carskiej Drodze często można zaobserwować łosie czy rysie, nie wspominając o różnych gatunkach ptaków.

Jutro o godzinie 9:00 rozpocznie się wspólny spacer szlakami turystycznymi kończący cykl spotkań Wszechnicy Biebrzańskiej.