Unia Europejska docenia 20-letnie wysiłki polskich samorządów: Białystok zasługuje na uznanie za Muzeum Pamięci Sybiru

Od czasu, kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej minęło już 20 lat. Z tej okazji, magazyn Rzeczpospolita postanowił uhonorować samorządy, które w ciągu tych dwóch dekad przeprowadziły najbardziej rewolucyjne zmiany. Jednym z laureatów w segmencie „społeczeństwo” okazał się Białystok, którego ogromne osiągnięcie polegało na stworzeniu Muzeum Pamięci Sybiru. Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla tego miasta za ten projekt.

Gala pod tytułem „Samorządy Rzeczypospolitej – 20 lat Polski w UE” była miejscem wręczenia aż 25 nagród, z których większość, bo aż 15, było przyznanych za „unijne inwestycje 20-lecia”. W dziedzinie „społeczeństwo”, Białystok został doceniony za wybudowanie siedziby dla Muzeum Pamięci Sybiru, co pozwoliło mu dołączyć do grona uznanych samorządów obok Łodzi, Bydgoszczy i województwa wielkopolskiego.

– Jestem niezmiernie dumny z tego, co Muzeum Pamięci Sybiru symbolizuje oraz z jego działalności. Jestem szczególnie zadowolony, że byłem w stanie przyczynić się do realizacji tego projektu. To już drugi raz, po otrzymaniu nagrody od Rady Europy, kiedy nasze Muzeum Pamięci Sybiru zostało zauważone i docenione – wyznał prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski.

W grudniu 2023 roku, Komisja Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, obradująca w Strasburgu, przyznała Muzeum Pamięci Sybiru prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024 (EMYA – European Museum of the Year Award). Ta nagroda jest wielkim wyróżnieniem dla muzeów europejskich i jest przyznawana przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jej głównym celem jest wyeksponowanie najważniejszych osiągnięć sektora muzealnego w Europie oraz promocja innowacji w tej dziedzinie.