NAUKA CHIŃSKIEGO – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Chiński jest jednym z głównych języków świata. Statystyki są bezlitosne. Posługuje się nim ponad jedna szósta naszej populacji. Większość osób nie mających styczności wcześniej z owym językiem uważa go za jeden z trudniejszych do nauki. Nic bardziej mylnego! Wychodzimy naprzeciw stereotypom. Od czego zacząć?

Fundamentalne zasady

Czy wiedzieliście o tym, że rzeczowniki chińskie nie dzielą się na liczbę pojedynczą i mnogą? A czasy przeszły, teraźniejszy i przyszły nie mają absolutnie żadnego wpływu na czasowniki, które w językach polskim i angielskim należy gramatycznie odmieniać? Chiński składa się z tysięcy niezależnych znaków potocznie nazywanych ”HANZI”. Nauka pisania i czytania chińskich znaków może być wyzwaniem, gdyż nie zawiera liter alfabetu. Jednak każdy chiński znak można przetranskrybować. Transkrypcją tą jest PINYIN. Nic innego jak fonetyczny zapis chińskich znaków. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób Chińczycy posługują się swoim pismem na klawiaturze? Otóż to! Używają łacińskiego alfabetu. To z pewnością ułatwia proces nauki i zapamiętywania chińskiej kaligrafii.

Poznanie i nauka tonów

Podstawowym i najważniejszym aspektem jest poznanie i nauka tonów. Język chiński jest językiem tonalnym. Czym jest tonalność języka? Mówiąc najprościej, jeden wyraz można powiedzieć na 4 różne sposoby;).W języku chińskim występują cztery tony, które oznacza się symbolami nad literą oraz jeden ton neutralny, który nie jest oznaczony żadnym znakiem diakrytycznym. Odpowiednia tonacja słowa nadaje mu odpowiednie znaczenie. Symbol nad literą mówi nam o sposobie wypowiadania danego słowa. Jest to ważne, ponieważ w języku chińskim zapisane w jeden sposób słowo może mieć wiele znaczeń i odróżnia się je właśnie po tonie, np. słowo “mā” – ton pierwszy tzw. prosty, znaczenie słowa – mama. Słowo “mǎ” – ton trzeci tzw. opadająco-wznoszący, nie znaczy nic innego jak – koń. Subtelna różnica, a jednak! Jak się okazuje dźwięczność i modulacja głosu mają niewyobrażalnie wielkie znaczenie. I jest to najważniejsza i zarazem najtrudniejsza rzecz, która może Cię spotkać podczas nauki języka chińskiego.

Ćwiczenie zapisywania znaków

Czy wiedzieliście, że najstarszą zachowaną formą pisma chińskiego znaną człowiekowi są inskrypcje wyryte na skorupach żółwi oraz kościach zwierzęcych? Sens i logika, jakim szczycą się chińskie znaki, pozostaje niekwestionowana do dziś. Jeśli myślisz, że system zapisu języka chińskiego jest Ci całkiem obcy a prawa rządzące nim, nie mają nic wspólnego z Twoją logiką…cóż, przekonajmy się!

Istnieje kilka sposobów na szybkie i efektowne uczenie się chińskich znaków. Na początek coś prostego, składającego się z dwóch elementów.

  • 好(Hǎo), czyli dobrze.
  • 好=女+子
  • Znak 好, składa się z dwóch elementów, czyli 女(Nǚ, kobieta) i 子 (zi, dziecko/syn)
  • Kobieta + dziecko = dobrze, dlaczego?

W ludzkiej naturze leży zakładanie rodziny i płodzenie potomstwa. Nieodłączny i instynktowny element naszego życia, traktowany jako wymierna sukcesu. Jeśli posiądziesz żonę, spłodzisz potomstwo, to jest równoznaczne z osiągnięciem sukcesu. Prawdę mówiąc, istnieje około 200 komponentów, z których tworzone są chińskie znaki. Znając je, jesteśmy w stanie w bardzo szybki i skuteczny sposób uczyć się nowych znaków.

Pismo chińskie składa się z ok. 80 tys. różnych znaków, jednak nie trzeba wszystkich znać, aby biegle czytać w tym języku. Na ogół używa się tylko 3500 znaków. Do czytania gazet itp. wystarczy około 1000 znaków.

Czy warto zdecydować się na kurs?

Podstaw języka chińskiego można nauczyć się samemu w domu, jednak warto korzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu nauka będzie skuteczniejsza i łatwiejsza. Obecnie istnieje wiele miejsc, w których możliwa jest nauka chińskiego. Białystok i inne duże miasta oferują zarówno kursy stacjonarne, jak i zdalne. Wybierając drugie rozwiązanie, można uczyć się, nie wychodząc z domu. Nauka przy pomocy specjalnie przygotowanego szkolenia pozwala stopniowo poznawać nowe słowa i wyrażenia oraz w łatwy sposób monitorować postępy.