W samym sercu Białegostoku, średni czas przejazdu samochodem na dystansie dziesięć kilometrów wynosi zaledwie piętnaście minut i czterdzieści sekund. Badania w tej sprawie zostały przeprowadzone przez firmę specjalizującą się w tworzeniu aplikacji do nawigacji. Wyniki tych badań opublikowano w raporcie, który uwzględnia dane zebrane z niemal czterystu miast położonych w pięćdziesięciu pięciu krajach, rozsianych po całych sześciu kontynentach. W porównaniu do innych polskich miast, Białystok prezentuje się dość korzystnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że najdłużej trwa przejazd przez centrum Wrocławia.
Deszyfrowanie danych pokazuje różnice w prędkości podróżowania w zależności od pory dnia. Widać, że przejazd ten jest nieco szybszy zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Natomiast ruch na drogach zdecydowanie zwalnia podczas porannych i popołudniowych godzin szczytowych.
W analizie rocznej można zaobserwować, że w 2020 roku kierowcy z Białegostoku potrzebowali średnio piętnastu minut i czterdziestu sekund na pokonanie dziesięciokilometrowego odcinka w centrum miasta. To o dziesięć sekund dłużej niż rok wcześniej. W porównaniu z innymi miastami, podróżowanie po Białymstoku jest wolniejsze niż po Katowicach czy Bielsku-Białej, ale szybsze niż po Lublinie czy Bydgoszczy. Najwolniejszy ruch jest zauważalny w centrum Wrocławia. Kraków i Łódź również nie prezentują się dobrze jeśli chodzi o prędkość przejazdu przez ich centra.