Litografie Pabla Picassa zaprezentowane w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

W jednym z czołowych muzeów województwa podlaskiego, Muzeum Podlaskim w Białymstoku, można obecnie podziwiać litografie słynnego Pabla Picassa. Wszystkie przedstawione dzieła należą do cyklów artystycznych, które nawiązują do tematyki wojennej i pokojowej, jak również zawierają sceny z corridy. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających tylko do 7 lutego.

Jak wyjaśnia Anna Topolewicz, będąca jedną z kuratorek tej wystawy, Muzeum Podlaskie poszukiwało ekspozycji, która by przyciągnęła nowych widzów i jednocześnie prezentowała formę sztuki, której dotychczas nie eksponowano w tej instytucji kultury.

Eksponowane na wystawie dzieła Picassa nie są tak znane jak jego obrazy. Litografie stanowią jednak istotną część twórczości tego hiszpańskiego artysty. – Każdy rozpoznaje obrazy Picassa, my zaś postanowiliśmy skupić się na mniej popularnej dziedzinie jego twórczości – litografii – mówi Topolewicz. Zwraca uwagę, że Picasso stworzył około 200 prac w tej technice podczas swojej artystycznej kariery.