Zmiana źródeł ogrzewania w Białymstoku: Pół miliona złotych na wymianę nieekologicznych pieców

W mieście Białystok, starzejące się, nieprzyjazne dla środowiska piece są poddawane wymianie, a do dyspozycji jest pół miliona złotych na ten cel. Inicjatywa ma na celu zredukowanie emisji zanieczyszczeń powietrza w mieście poprzez umożliwienie mieszkańcom uzyskania finansowego wsparcia na wymianę ich obecnych systemów ogrzewania.

Kiedy nadchodzi zima, to nie tylko termometry pokazują niższe wartości. Jakość powietrza również ma tendencję do pogorszenia. W Białymstoku, miejski patrol monitoruje stężenie szkodliwych pyłów w atmosferze.

Marta Rybnik, pracownik Straży Miejskiej w Białymstoku, wyjaśnia, iż najczęściej kontrole jakości powietrza przeprowadzane są na terenach osiedli domków jednorodzinnych. Większość tych sprawdzeń inicjowana jest za sprawą zgłoszeń od mieszkańców, którzy są zaniepokojeni widokiem czarnego dymu wydobywającego się z kominów.

Zgodnie z analizami, największą rolę w generowaniu smogu odgrywają piece działające na paliwa stałe, z których najczęściej stosowane są węgiel i drewno.

Profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że proces spalania, szczególnie niecałkowitego, prowadzi do powstawania różnego rodzaju toksycznych substancji. Konsekwencją tego jest obecność tych szkodliwych cząstek w naszym bezpośrednim otoczeniu.