Soczewki kontaktowe – ich rodzaje i charakterystyka

Szkła kontaktowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, które potrzebują korekcji wzroku. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają zdrowie, wygodę i łatwość użytkowania. Wśród największych zalet soczewek można znaleźć skuteczność, trwałość i bezpieczeństwo, np. podczas uprawiania sportów. Ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów i odmian szkieł kontaktowych, znalezienie idealnego modelu może sprawiać kłopot np. ze względu na brak doświadczenia. Aby jednak ułatwić ten proces, w dzisiejszym artykule prezentujemy krótkie vademecum, które – mamy nadzieję – pozwoli dokonać optymalnego wyboru.

Podział soczewek ze względu na zastosowanie

Szkła kontaktowe to miękkie, wypukłe soczewki, które nakłada się bezpośrednio na gałkę oczną. Soczewka nie „przykleja” się do oka, lecz unosi się na warstwie płynu łzowego pokrywającego rogówkę. Szkła kontaktowe mogą mieć różne przeznaczenie i pełnić różne funkcje. Ze względu na zastosowanie wyodrębniamy:

  • soczewki korekcyjne – stosuje się je do korygowania wad refrakcyjnych; jednymi z podstawowych modeli są soczewki kontaktowe sferyczne, które używane są w przypadku poprawy wad wzroku takich jak miopia (krótkowzroczność) czy hiperopia (nadwzroczność); soczewki toryczne z cylindrem korygują wady związane z astygmatyzmem; istnieją również soczewki progresywne (multifokalne), które są przeznaczone do korekcji prezbiopii (starczowzroczności),
  • soczewki kosmetyczne (kolorowe) – zakłada się je w celu zmiany swojego wyglądu; mogą podkreślać, a także zmieniać naturalną barwę tęczówek; soczewki kosmetyczne ozdobne występują w postaci szkieł korekcyjnych bądź tzw. zerówek (modeli pozbawionych mocy korekcyjnych),
  • soczewki lecznicze (opatrunkowe) – wykorzystywane są jako opatrunek bądź też jako nośnik leków okulistycznych.

Podział soczewek ze względu na czas i tryb noszenia

Według tego kryterium soczewki dzielą się na jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Tych pierwszych używa się tylko raz i wyrzuca tego samego dnia. Może to być bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które noszą szkła kontaktowe jedynie okazjonalnie, na przemian z okularami. Taka opcja sprawdzi się również w przypadku sportowców i każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia. Produkty jednodniowe są szczególnie pożądane przez podróżników, bo nie trzeba wozić ze sobą żadnych dodatkowych akcesoriów. Jeśli chodzi o wersje wielokrotnego użytku (np. miesięczne czy kwartalne), ogromną zaletą jest kwestia związana z ich ceną. Tego rodzaju soczewki są tańsze niż produkty jednodniowe. Wybierając takie szkła, musisz jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie pomaga pozbyć się nagromadzonych na ich powierzchni bakterii. Soczewki należy dezynfekować zaraz po zdjęciu przy pomocy specjalnego płynu pielęgnacyjnego, spłukać i umieścić w przeznaczonym do tego pojemniczku.

Jakie soczewki wybrać?

Decydując się na noszenie szkieł kontaktowych, powinieneś wiedzieć, że ich dobór powinien rozpocząć się w gabinecie optometrycznym lub okulistycznym. Pod żadnym pozorem nie należy dobierać soczewek na własną rękę – lepiej zostawić to komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. Zanim kupisz szkła kontaktowe, wybierz się do specjalisty na badanie wzroku. Optometrysta oceni kondycję układu wzrokowego, w dokładny i precyzyjny sposób określi wadę refrakcji, po czym dobierze odpowiednie rozwiązanie – rodzaj i moc soczewek. Przy okazji poinstruuje nas o tym, jak należy zakładać i zdejmować szkła kontaktowe, jak je czyścić oraz jak je przechowywać. Specjalista może wypisać receptę na soczewki. Ma ona wyłącznie charakter informacyjny i pomaga wybrać właściwy produkt w zależności od wymagań pacjenta. Receptę będziesz mógł zrealizować zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w internetowych salonach optycznych, np. bezOkularow.pl. To jeden z najpopularniejszych w Polsce e-sklepów z soczewkami, gdzie kupisz sprawdzone szkła kontaktowe jednodniowe i wielokrotnego użytku, soczewki sferyczne, toryczne i progresywne, soczewki kolorowe zerówki, płyny pielęgnacyjne, krople do oczu online i wiele innych. Sklep bezOkularow.pl proponuje osobom poszukującym korekcji wzroku wygodne rozwiązania w rozsądnej cenie. Zaletą sklepów internetowych jest to, że możesz robić tu zakupy cały dzień. Zamówienie online możesz złożyć o dowolnej porze – nie musisz stać w korkach ani tracić czasu na poszukiwanie sklepu stacjonarnego czy optyka. Dzięki temu możesz lepiej i łatwiej zaplanować swój czas.