W poniedziałek, mieszkańcy Białegostoku zgromadzili się w centrum miasta, aby uczcić 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, poprzez wspólne zaśpiewanie hymnu narodowego. To wydarzenie jest wyrazem radości i entuzjazmu mieszkańców związanych z tym ważnym jubileuszem.
Hymn narodowy, Mazurek Dąbrowskiego, odśpiewany został na placu przed Ratuszem, który jest siedzibą Muzeum Podlaskiego. Było to centralne miejsce obchodów w Białymstoku.
Do inicjatywy o nazwie „Niepodległa do hymnu” przyłączyli się reprezentanci władz państwowych i samorządowych, jak również liczni mieszkańcy – rodziny z dziećmi, młodzi ludzie, a także osoby starsze. Wszyscy dumnie trzymali flagi biało-czerwone, a niektórzy przypięli do ubrań kotyliony.
Przed rozpoczęciem śpiewania hymnu, Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przywołał fakt ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości w 1937 roku. Święto to upamiętnia odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Polskę 11 listopada 1918 roku.
Podczas swojego wystąpienia, wojewoda Brzozowski podkreślił znaczenie suwerenności, niepodległości oraz bezpieczeństwa dla Polski, szczególnie w obecnych czasach. Zaznaczył, że jedynie suwerenna, niepodległa i bezpieczna Polska może gwarantować te wartości wszystkim obywatelom.
Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym zachęcał do pozytywnego świętowania tego dnia, szczególnie skierował swoje słowa do obecnych na miejscu dzieci. Mówił, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych jest doskonałą formą radosnego uczczenia 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, zwrócił uwagę na fakt, że 11 listopada to dzień pełen radości, dumy i wdzięczności. Wskazał również, że mieszkańcy Białegostoku mają jeszcze jedną okazję do świętowania niepodległości, ponieważ miasto to odzyskało wolność 19 lutego 1919 roku.
Po odsłuchaniu hymnu Białegostoku, który o godzinie 12:00 każdego dnia rozbrzmiewa z wieży Ratusza, wspólnie odśpiewano Hymn Polski. Wszyscy uczestnicy, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, byli zgodni, że takie świętowanie jest im bliskie i sprawia im radość.