Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z siedzibą w stolicy Polski, Warszawie, dała oficjalny pozytywny werdykt dla Białostockiego Pilotażowego Programu In Vitro. Koncepcja została entuzjastycznie przyjęta i zyskała aprobatę tej renomowanej agencji.
Profesor Sławomir Wołczyński, reprezentujący Klinikę Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podkreślił znaczący problem demograficzny, przed którym stoi nasz kraj. Wyraził swoje zaniepokojenie, mówiąc, że bez względu na jakiekolwiek wysiłki na rzecz promowania polityki prorodzinnej, nie uda się to zahamować spadku liczby urodzeń. Z drugiej strony, jest przekonany, że skuteczne leczenie niepłodności może przynieść wymierne rezultaty.
Teraz to lokalni radni będą musieli przeanalizować i zdecydować o dalszym losie programu In Vitro. Jeśli zostanie on zatwierdzony i wprowadzony w życie, pary z Białegostoku będą miały możliwość aplikowania o dofinansowanie na leczenie niepłodności. Dofinansowanie wyniesie 5000 złotych na jedną procedurę zapłodnienia. Z puli 40 000 złotych będzie mogło korzystać osiem par z Białegostoku. Warunkiem jest to, aby wiek kobiety mieścił się w granicach od 20 do 40 lat.
Taki samorządowy program In Vitro byłby pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Białymstoku. To pionierska inicjatywa, która ma na celu skuteczne wsparcie par borykających się z problemami reprodukcyjnymi.