Nieruchomości w Białymstoku drożeją: prawie 10% wzrostu cen od początku 2023 r.

Obserwujemy nieustający wzrost cen mieszkań na rynku nieruchomości, a Białystok nie jest tutaj wyjątkiem. Od stycznia do czerwca 2023 roku, ceny za metr kwadratowy stały się wyższe o niemal 10%. Co sprawia, że ceny nieruchomości w tym mieście wciąż rosną?

Zgodnie z analizą RynekPierwotny.pl, bazującą na danych BIG DATA, średnia wartość kwadratu metra mieszkania w Białymstoku w czerwcu 2023 roku wyniosła 9 392 zł. W porównaniu do stycznia tego samego roku, kiedy to wartość ta wynosiła 8 557 zł, obserwujemy znaczący wzrost o 10%.

Na wzrost cen nieruchomości wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że deweloperzy coraz częściej włączają do swojej oferty mieszkania z wyższej półki cenowej. W Białymstoku nierzadko spotkać można tego typu nieruchomości, co przekłada się na wzrost średnich cen. Dodatkowo, inwestorzy podwyższają ceny mieszkań, odpowiadając na rosnące koszty budowy.

Oprócz powyższych czynników, na wartość nieruchomości wpływ mają również ograniczenia związane z dostępnością terenów pod inwestycje i związane z tym wysokie koszty ich zakupu. Te elementy dodatkowo napędzają wzrost cen za metr kwadratowy mieszkań w Białymstoku.