Wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski, przekazał symboliczny czek na zakup urządzenia dla uczelni podczas ceremonii odbywającej się w poniedziałkowe południe. Nabyte urządzenie stanowi najbardziej zaawansowaną technologię w kraju, służącą do badania profili proteomicznych przy użyciu metody ultraczułej w przypadku chorób neurodegeneracyjnych.
W ramach funkcjonowania tego innowacyjnego sprzętu, próbki krwi pacjentów będą automatycznie analizowane (możliwe jest jednoczesne badanie kilku próbek), co pozwoli na identyfikację szeregu biomarkerów oraz białek. Dzięki temu naukowcy będą mogli wcześniej wykrywać chorobę Alzheimera. Co więcej, wyniki uzyskane za pomocą tego urządzenia są tysiąc razy dokładniejsze niż te otrzymane w tradycyjny sposób.
Platforma do analizy profili proteomicznych znajduje się w Zakładzie Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych, którego kierownikiem jest prof. Barbara Mroczko. Jak zaznacza profesor, pierwsze badania mają zostać przeprowadzone za kilka miesięcy. Obecnie trwają szkolenia personelu medycznego, prowadzone we współpracy ze specjalistami z zagranicy. Naukowcy podkreślają, że w Polsce nie ma innego urządzenia o podobnych możliwościach, co czyni tę platformę unikatową na skalę krajową.