Adiuwanty do herbicydów doglebowych

Adiuwanty do herbicydów stosowanych doglebowo są wybierane z wielu powodów. Mogą one poprawić działanie herbicydów i pomóc sprawić, że część substancji czynnej dotrze do docelowych chwastów lub tkanek roślinnych. Rodzaj stosowanego adiuwanta zależy od tego, co opryskujemy i czy dążymy do lepszego wchłaniania przez rośliny uprawne, czy do zwiększenia skuteczności w walce z chwastami.

Do czego służą adiuwanty?

Adiuwanty do herbicydów stosowane mogą być na wiele różnych sposobów. Niektóre adiuwanty są używane, aby pomóc herbicydowi wniknąć w tkankę roślinną, podczas gdy inne mogą być używane w celu zmniejszenia ilości spływu preparatów, jakim są herbicydy. Adiuwanty są stosowane w celu poprawy działania herbicydów na różne sposoby. Mogą być wykorzystywane do:

  • skuteczniejszego dojścia w głąb tkanki roślinnej,
  • zwiększenia skuteczności roztworu oprysku poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego,
  • pomagania w przemieszczaniu herbicydu poza obszar poddany zabiegowi, dzięki czemu gromadzi się on w odpowiednim miejscu.

Kiedy stosować adiuwanty?

Możesz użyć adiuwantu jako mieszanki zbiornikowej z herbicydem w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Adiuwanty są najbardziej skuteczne, gdy są stosowane do gleby przed lub w tym samym czasie, co herbicyd.

Mogą być również wykorzystywane z powietrznymi aplikacjami herbicydów, ale nie jest to powszechna praktyka w produkcji warzyw.

Jakie są najczęściej spotykane adiuwanty? Najpopularniejszym typem adiuwanta jest środek powierzchniowo czynny, który sprawia, że roztwór oprysku jest bardziej efektywny poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Środki powierzchniowo czynne mogą być dodawane do każdej aplikacji herbicydów, które mogą potencjalnie zatykać systemy nawadniania lub powodować problemy związane z ich stosowaniem.

Dlaczego warto stosować adiuwanty przy zabiegach herbicydami?

Większość herbicydów to roztwory wodne, co oznacza, że mają one niskie stężenie substancji czynnej. W rezultacie wiele produktów herbicydowych zabija tylko aktywnie rosnące części roślin (takie jak liście), zamiast wnikać głębiej w roślinę, aby zabić korzenie i inne obszary nienarażone na oprysk.

Adiuwanty poprawiają działanie herbicydów poprzez pomoc w lepszym dotarciu do tkanek roślinnych.

Poza tym adiuwanty mogą pomóc w ograniczeniu znoszenia i spływu wykorzystywanego preparatu.

Wpływa też na zmniejszenie znoszenia ilości herbicydu.

Jak widzisz adiuwanty razem z herbicydami to świetne połączenie, na które warto się zdecydować.