XXI Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej: Wyzwania i Możliwości dla Branży Mleczarskiej

Wybitni przedstawiciele branży mleczarskiej ze wszystkich stron globu zasiedli razem przy jednym stole w Białymstoku, na XXI Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej. Celem spotkania było podjęcie dyskusji na temat przeciwności losu oraz problemów, z jakimi boryka się sektor mleczarski. Konferencję uczciła swoją obecnością cała rzesza ekspertów, przedstawicieli kierownictwa spółdzielni mleczarskich i polityków, którzy wspólnie podejmowali analizę różnorodnych zagadnień dotyczących rynku mleczarskiego.

Pierwszy dzień XXI Międzynarodowego Forum Społeczności Mleczarskiej poświęcony był rosnącym kosztom produkcji, nasilającemu się rywalizowaniu pomiędzy producentami mleka, a także wprowadzanym niedawno regulacjom unijnym. Ważnym aspektem omawianym przez uczestników była ochrona sektora mleczarskiego i dbanie o to, aby wprowadzane zmiany legislacyjne w Unii Europejskiej nie utrudniały rozwoju tej branży, lecz go wspierały.

Magdalena Szabłowska, dyrektor ds. eksportu w SM Mlekovita, podkreśliła konieczność zabezpieczenia sektora przed politycznymi zmianami mogącymi negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Zwróciła uwagę na to, że te kwestie powinny być szczególnie chronione.

W forum brali udział goście z Ukrainy, Holandii oraz Nowej Zelandii. Callum Lott, dyrektor ds. strategii handlowej i zrównoważonego rozwoju EMEA, wyraził swój podziw dla polskiego rynku mleczarskiego, uważając go za jedyny, który pomimo wielu przeciwności, nieustannie się rozwija.

Za to Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, zwrócił uwagę na korzyści jakie wynikają z polityki unijnej, która w ostatnich latach sprzyjała hodowcom m.in poprzez różnorodne formy wsparcia.