Prawie 25% dorosłych mieszkańców Polski codziennie sięga po papierosy. Co alarmujące, już w wieku piętnastu lat wielu młodych ludzi regularnie pali, pomimo świadomości, że nikotyna jest równie uzależniająca i szkodliwa jak najsilniejsze narkotyki. Każdego dnia jest dobrym momentem, aby podjąć decyzję o zerwaniu z nałogiem. Dzisiejszy dzień może okazać się wyjątkowo motywujący – obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa.
W naszym kraju, znad ośmiu milionów osób regularnie pali papierosy. Zaskakująco, trzy czwarte z nich chciałoby przerwać ten szkodliwy nawyk, ale tylko mała część – zaledwie trzy procent – odnosi sukces.
Jak podkreśliła prof. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii, nikotyna jest substancją uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za mającą działanie narkotyczne. Ta silna substancja uzależniająca działa podobnie jak kokaina czy heroina i bardzo szybko prowadzi do uzależnienia.
Palimy papierosy z różnych powodów – aby odreagować stres dnia codziennego, z przyzwyczajenia, dla towarzystwa. Niestety, uzależnienie od nikotyny bardzo łatwo przychodzi i często zaczyna się już w młodym wieku.
Papierosy są jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi aż piętnastu różnych rodzajów nowotworów. Są główną przyczyną raka płuc, ale mogą też przyczynić się do rozwoju raka tchawicy, jelita grubego, żołądka czy krtani. Każdy wypalony papieros skraca życie o około siedem minut.