Praca Białystok – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Białystok to stolica województwa podlaskiego. Jest ośrodkiem naukowym i kulturalnym, miastem uniwersyteckim, w którym działa 20 uczelni wyższych. A jak wygląda tutejszy rynek pracy? Wiele miejsc zatrudnienia generują zakłady przemysłowe.

Jako wiodące branże należy wyróżnić przemysł elektromaszynowy, elektrotechniczny, tekstylny, ale też budownictwo ogólne i specjalistyczne, przetwórstwo rolno-spożywcze, branżę IT.

Praca w Białymstoku od zaraz – od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Na początku warto zrobić wstępny research: przejrzeć ogłoszenia o pracę w okolicy, sprawdzić, które wymagania pracodawców powtarzają się najczęściej, jakie są zarobki i warunki zatrudnienia w branży czy branżach, którymi jesteśmy zainteresowani. W dokonaniu oceny, w jakich obszarach zawodowych i gdzie szukać pracy w Białymstoku, pomocny może być wykaz poszukiwanych zawodów. Takie zestawienie znajdziemy np. w prognozie Barometr zawodów.

Deficyt kandydatów do pracy – z odpowiednimi uprawnieniami, wymaganym doświadczeniem itp. zgłaszają w Białymstoku m.in. zakłady przemysłowe (to w przemyśle jest najwięcej zawodów deficytowych), firmy budowlane, transportowe, warsztaty mechaniczne. Zawody deficytowe znaleźć jednak można także w branży usług medycznych i opiekuńczych, placówkach edukacyjnych, branży IT, finansach i księgowości.

Kandydaci, którzy wykonują jeden z zawodów deficytowych, mają nieco ułatwione zadanie, jeśli chodzi o rekrutację, ale praca w Białymstoku czeka także na przedstawicieli wielu innych profesji z różnym poziomem wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pozostaje pytanie: jak ją znaleźć?

Warto korzystać z portalu pracy, czyli strony skupionej wokół tematu zatrudnienia, procesu rekrutacyjnego, łączącej pracodawców z kandydatami. Dobrze jest postawić na witrynę, która da nam coś więcej niż tylko wyszukiwarkę ofert. Przykładowo, korzystając z praca.pl, mamy dostęp nie tylko do rozbudowanej bazy ogłoszeń, ale też kilku ciekawych narzędzi, bardzo przydatnych podczas szukania pracy. Co najważniejsze, korzystanie ze strony jest całkowicie bezpłatne. Zakładając konto, zyskamy możliwość przygotowania profesjonalnego CV, korespondowania z pracodawcami, ustawienia powiadomień o najlepszych, sprawdzonych i co najważniejsze – aktualnych ofertach. To bardzo wygodny i skuteczny sposób, by działać systematycznie i w krótkim czasie znaleźć pracę.

Zawsze warto szukać wielotorowo, sprawdzić, co ma do zaoferowania Powiatowy Urząd Pracy i dodatkowo rozpuścić przysłowiowe wici wśród naszych znajomych. W wielu firmach funkcjonuje system poleceń pracowniczych. Polega on na tym, że ktoś już zatrudniony w firmie może polecić kandydata do pracy. Taka rekomendowana osoba nie jest jednak zwolniona z wysłania CV, odbycia rozmowy kwalifikacyjnej, ale fakt, że zdaniem pracownika może pasować do zespołu, daje dodatkowy plus na starcie rekrutacji.

Białystok – gdzie szukać pracy zdalnej?

Jako wojewódzka stolica Białystok pełni szereg funkcji administracyjnych, jest ośrodkiem kulturalnym, akademickim i zarazem największym rynkiem pracy w regionie. Trzeba jednak zauważyć, że woj. podlaskie to obszar o rolniczym charakterze, niskiej gęstości zaludnienia i niewielkiej liczbie dużych zakładów pracy, które skupiają się głównie w Białymstoku. Warto też dodać, że Podlasie leży w obszarze Zielonych Płuc Polski – to teren z czystym powietrzem, rozległymi terenami zielonymi – stwarzający dogodne warunki do życia. Stosunkowo nieduży w porównaniu do innych województw rynek pracy nie jest jednak żadną przeszkodą, aby mieszkając w Białymstoku czy okolicy, z sukcesami rozwijać się zawodowo.

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza i otwiera przed nami bardzo wiele drzwi. Co ważne, gdy znikają ograniczenia terytorialne, możemy brać pod uwagę o więcej ofert pracy, także w najodleglejszych zakątkach Polski czy z zagranicy. Także białostockie firmy dają swoim pracownikom możliwość wyboru trybu home office. To nieocenione udogodnienie zwłaszcza dla młodych matek chcących wrócić na rynek pracy czy dla osób z niepełnosprawnościami.

Jeszcze do niedawna możliwość wykonywania obowiązków całkowicie zdalnie była domeną branży IT, która – przypomnijmy – jest jednym z kluczowych obszarów białostockiej gospodarki. Obecnie, po sprawdzeniu, że taka formuła faktycznie świetnie się sprawdza, na pracę zdalną decydują się firmy z wielu innych branż: handlu, obsługi klienta, HR, agencje reklamowe, biura projektowe i księgowe. W domowym zaciszu obowiązki mogą z powodzeniem realizować również osoby mające pracę twórczą m.in. copywriterzy, graficy, tłumacze.