Po raz siódmy Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkurs poetycki dla młodzieży

Zwycięzca siódmej edycji konkursu poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”, który został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, pochodził z jednego z dwóch województw – podlaskiego lub warmińsko-mazurskiego. Konkurs pokazał, że młodość nie jest jednoznaczna z niedojrzałością, a młodzi ludzie potrafią mieć głęboki szacunek do historii.

Jolanta Brzozowska, przedstawicielka białostockiego oddziału IPN i jednocześnie pomysłodawczyni konkursu, zauważyła, że poezja stworzona przez młode pokolenie to wyjątkowy wyraz pamięci o ważnych dla Polski wydarzeniach, ludziach i miejscach. Chciała sprawdzić, jak młodzież poradzi sobie z przedstawieniem tych kwestii w formie poetyckiej.

W tym roku jury miało trudne zadanie oceny aż 90 utworów. Każdy z nadesłanych wierszy zawierał komentarz autora, który wyjaśniał powody wyboru danego tematu. Młodzi poeci opisywali różnorodne postacie i wydarzenia historyczne, oddając hołd bohaterom naszej Ojczyzny. Na przykład Barbara Kopaczewska, uczennica Szkoły Podstawowej w Jasionówce, stworzyła utwór inspirowany postacią Hanny Ordonówny, która ratowała żydowskie dzieci.

Dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, podkreślił, że „wiersze te wykazują imponującą dojrzałość”. Niektóre emocje wyrażone przez młode osoby w ich utworach mogłyby być porównywane do tych, które zwykle towarzyszą dorosłym.