W Białymstoku, stolicy województwa podlaskiego, odbyły się uroczyste nabożeństwa w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Prowadzone były one w świątyniach różnych denominacji religijnych, co jest dowodem na wielokulturowy charakter tego regionu. Wspólnie za ojczyznę i jej obrońców modlili się katolicy, prawosławni oraz protestanci. W najbliższy piątek dołączą do nich także muzułmanie.
Praktyka ta ma swoje korzenie w szanowaniu tradycji narodowych i państwowych przez mieszkańców Podlasia. Wyznaczają oni ten sam szacunek dla innych ważnych dat, takich jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy Dzień Niepodległości. Tego typu obchody podkreślają unikalny, wielokulturowy charakter województwa podlaskiego, gdzie znajdują się największe skupiska prawosławnych, Tatarów muzułmańskich oraz innych mniejszości narodowych.
Główne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w czwartek popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, a poprzedziła je msza święta w katolickiej bazylice metropolitalnej. Wcześniej tego samego dnia, w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja, odbyło się nabożeństwo z udziałem gości oficjalnych i pocztów sztandarowych, skierowane do żołnierzy i ojczyzny.
Społeczne przyzwolenie na prawosławne modlitwy za Ojczyznę podczas ważnych świąt państwowych narodziło się na początku lat 90-tych XX wieku. Zainicjował je metropolita Sawa – ówczesny ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej oraz prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego, a obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce. Ten zwyczaj został z czasem włączony do oficjalnego programu obchodów w Białymstoku.