Nowe życie Spodków: Otwarcie zmodernizowanej siedziby PIK

W piątek odbyła się uroczystość, która zwróciła uwagę na znaczenie odnowy historycznych budynków z myślą o przyszłości. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałek Wiesława Burnos oraz członek zarządu Jacek Piorunek. Modernizacja Spodków w Białymstoku stała się symbolem harmonii między tradycją a nowoczesnością.

Zbudowane w 1973 roku Spodki miały pierwotnie pełnić rolę tymczasową. Jednak przez lata stały się istotnym elementem krajobrazu miejskiego, goszcząc liczne wydarzenia kulturalne i społeczne. Modernizacja była konieczna, aby zachować ich charakterystyczny wygląd, a jednocześnie dostosować do współczesnych potrzeb.

Nowa era dla kultury w regionie

Wicemarszałek Wiesława Burnos podkreśliła, że prace modernizacyjne trwały dwa lata i obejmowały kompleksowe adaptacje. Koordynatorami projektu byli pracownicy Departamentu Inwestycji urzędu marszałkowskiego, którzy czuwali nad każdym etapem realizacji. Dzięki ich wysiłkom, obiekt został oddany do użytku w pełni spełniając współczesne standardy.

Jacek Piorunek, członek zarządu, zaznaczył, że Spodki zyskały jedno z najnowocześniejszych wnętrz w regionie. W skład nowych udogodnień wchodzi sala koncertowa, przestrzeń wystawiennicza z panoramicznym ekranem, sala konferencyjna, miejsce prób dla zespołu „Kurpie Zielone” oraz przestrzeń gastronomiczna. Podlaskie inwestuje w kulturę, ponieważ jest to klucz do rozwoju całego województwa.

Współpraca kluczem do sukcesu

Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury, wyraziła wdzięczność za zaangażowanie wielu osób, które umożliwiło realizację projektu. Podkreśliła, że nowoczesna i bezpieczna przestrzeń jest teraz dostępna dla artystów oraz mieszkańców. Bartłomiej Trzeciak, wicedyrektor ds. kulturalno-merytorycznych, dodał, że sukces projektu był możliwy dzięki współpracy wielu ludzi.

Piotr Dorożko, dyrektor regionu firmy Budimex, zaznaczył, że idealna współpraca była kluczowym elementem przy realizacji tak złożonego projektu. To dzięki niej możliwe stało się stworzenie najnowocześniejszego obiektu kulturalnego w województwie.

Dziedzictwo i nowoczesność

Spodki to nie tylko element krajobrazu Białegostoku, ale także ważna część miejskich szlaków architektury PRL i modernizmu. Obiekt jest chroniony jako Dobro Kultury Współczesnej, co podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, mówiąc o emocjonalnym związku mieszkańców z tym miejscem.

Jan Kabat, główny projektant modernizacji, wspomniał o architekcie Henryku Toczydłowskim, który zaprojektował budynki. Podkreślił, że celem było zachowanie ducha oryginalnego projektu, co udało się osiągnąć. Inwestycja, obejmująca także rewitalizację kamienicy przy ul. Jana Kilińskiego, kosztowała prawie 60 mln zł. Większość funduszy pochodziła z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz budżetu Województwa Podlaskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego