Największe atrakcje Białegostoku

Wybierając się na wycieczkę krajoznawczą, zazwyczaj robimy dokładny research dotyczący miejsc, które chcemy umieścić na naszej podróżniczej liście. Jednym z miejsc, które warto na niej umieścić, jest znajdujący się w województwie podlaskim Białystok. Atrakcje Białegostoku z pewnością przypadną do gustu zarówno dorosłym podróżnikom, jak i ich dziecięcym towarzyszom. Białystok jest największym miastem w tym regionie i ma to idealne odwzorowanie w ilości wspaniałych atrakcji Białegostoku i okolic. Należy wspomnieć, że Białystok i jego okolice to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie bliskość niczym niezmąconej przyrody. Mimo że Białystok to typowe, duże wojewódzkie miasto, to jest w nim znacznie więcej terenów zielonych niż w jakimkolwiek innym dużym, polskim mieście.

Białystok – atrakcje w formie zabytków

Wielu osobom słowo atrakcja kojarzy się z wesołym miasteczkiem, czy hucznym festynem pełnym konkursów i zabaw, jednak pod tym słowem kryje się coś więcej. W Białymstoku z pewnością jest wiele zabytków, które sprawią radość każdemu zwiedzającemu, a także zafascynują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, szczególnie że miasto ma bogatą i niezwykle interesującą historię. Jakie zabytki warto zobaczyć w Białymstoku?

Pałac Branickich

Pałac Branickich przez wiele osób uważany jest za najpiękniejszy zabytek w Białymstoku. Jednak to miejsce to nie tylko pałac, który zarówno miejscowi, jak i turyści ochrzcili Wersalem Podlaskim, ale również wspaniałe ogrody, które go otaczają. Pałac powstał w XVII wieku za sprawą Branickich, którzy w tamtym czasie stali się władcami Białegostoku. Za ich panowania pałac był znacznie mniejszy i skromniejszy, więc Stefan Mikołaj Branicki postanowił go ulepszyć, zlecając prace holenderskiemu architektowi Tylmanowi Gamerenowi. Później na znacznie większą skalę przebudowę zamku kontynuował syn Stefana Mikołaja Branickiego, Jan Klemens Branicki.

Należy tutaj wspomnieć, że przed przebudową zleconą przez Stefana Mikołaja Branickiego zamek służył jego właścicielom w celach obronnych, których później został pozbawiony, aby zyskać zupełnie nową formę. Zmienił się również ogród pałacowy, który podzielono na dwie oddzielne strefy – dolną i górną.

Jan Klemens, syn Stefana Mikołaja na przestrzeni lat wprowadzał znacznie większe zmiany. Miał on dobre kontakty z dworem królewskim, dzięki czemu podczas prac przy przebudowie pałacu mógł sobie pozwolić na wykorzystanie wspaniałych, francuskich wzorów, które w tamtym okresie były dostępne tylko dla nielicznych. Wśród architektów i innych osób mających ogromny wkład w powstawanie pałacu w nowej formie można wyróżnić takie nazwiska jak: Jakub Fontana, Jan Deybel, Jan Henryk Klemm, Ricaud de Tirregaille, czy Józef Sękowski.

Dzięki współpracy Jana Klemensa z architektami i z najznamienitszymi twórcami powstały kolejne kondygnacje, a w nich pokoje królewskie, pokój chiński, a także jadalnia i sala taneczna, w której gościli wysoko sytuowani goście.

Zwiedzając Pałac Branickich, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękno architektury budynku, ale również na ogrody, które także przez lata podlegały rozbudowom. Na terenach ogrodów znalazły się klomby, baseny z fontannami, pomarańczarnia, a także wspaniałe posągi. W tamtych czasach w Pałacu Branickich był ośrodkiem kultury, gdzie występowali najróżniejsi artyści oraz gwiazdy.

Aktualnie w Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pałacowe ogrody oraz pałacowe sale wciąż stanowią najwspanialszą atrakcje Białegostoku i są otwarte dla zwiedzających. Pamiętajmy jednak, że zwiedzanie wiąże się z niewielką opłatą i możliwe jest tylko w wyznaczonych godzinach.

Kościół świętego Rocha

Kościół świętego Rocha to bez wątpienia wspaniała Białostocka atrakcja dla każdego, kto lubuje się w pięknie architektury sakralnej. Budynek kościoła powstał w latach 1927-1940 i był niezwykle ważny dla mieszkańców miasta, ponieważ stanowił on pomnik niepodległości. Wiele elementów kościoła posiada zdobienia, na które zwiedzając świątynie, moglibyśmy nie zwrócić uwagi, dlatego warto wytężyć wzrok i dokładnie obserwować zarówno jej wnętrza, jak i sam budynek. Jednym z elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, bez wątpienia jest symbol gwiazdy, który znajduje się w wielu miejscach w kościele, między innymi w dekoracjach, czy na stropach, ale również w innych częściach kościoła. Na wieży świątyni znajduje się figura Matki Boskiej imponujących rozmiarów. U stóp figury znajduje się piastowska korona. Jednak to nie jedyna rzeźba, jaką możemy zobaczyć, oglądając budynek kościoła, ponieważ na jego murach ulokowano rzeźbę Chrystusa Dobrego Pasterza, która podobnie, jak figura Matki Boskiej zachwyca nie tylko wyglądem, ale również swoim rozmiarem.

Niewiele osób wie o tym, że kościół świętego Rocha posiada podziemne tunele-lochy, które można ujrzeć, przechodząc obok budynku. Przejścia podziemne zostały wybudowane najpewniej już podczas budowy kościoła i ciągną się one dookoła wzgórza. W tunelach znajdują się nie tylko korytarze, ale także pomieszczenia o kolebkowych przekroju. Spacerując wokół kościoła, warto zwrócić uwagę na jego okolice, ponieważ w jednym miejscu z trawnika wystaje kawałek betonowego schronu.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 

Bazylika to z pewnością jedna z oryginalniejszych atrakcji Białegostoku ze względu na fakt, że składa się z ona z dwóch budynków, z których każdy cechuje się innym stylem, co sprawia, iż już na pierwszy rzut oka widać, że najpierw powstał jeden z nich, a dopiero później pojawił się drugi.

Pierwszy kościół powstał w latach 1617-1625 i utrzymany jest w stylu późnorenesansowym. W środku możemy znaleźć późnobarokowe wyposażenie, a także drewniany ołtarz główny, który pokryty jest białą polichromią z pięknymi złoceniami. W kościele tuż nad ołtarzem znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, który został wykonany przez Augustyna Mirysa, artystę, który tworzył dzieła w Pałacu Branickich. Liczne rzeźby, obrazy i zdobienia znajdujące się w kościele poza wspomnianym obrazem również przyciągają wzrok zwiedzających świątynię turystów.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w kościele znajduje się również mauzoleum rodu Gryfitów-Branickich. Po prawej stronie możemy zobaczyć nagrobek babki i ojca Jana Klemensa, w którym pochowane zostały dwa serca: Katarzyny Aleksandry z Czarneckich Branickiej i Stefana Mikołaja Branickiego. Drugi nagrobek znajduje się naprzeciw, w nim spoczywa serce Jana Klemensa Branickiego.

W podziemiach kościoła znajdują się również krypty takich osób jak Katarzyna Poniatowska, Izabelli Poniatowskiej Brackiej, arcybiskupa Edwarda von Roppa, a także arcybiskupa Edwarda Kisiela.

Drugi kościół powstał znacznie później, bo w latach 1900-1905 i był odpowiedzią na potrzeby wiernych, którzy wraz z księdzem Wilhelmem Szwarcem złożyli w tej sprawie prośbę do władzy carskiej, ponieważ dotychczasowa świątynia mogła pomieścić tylko 1000 osób, ilość wiernych w tamtym czasie wynosiła 12 000. Zgoda obejmowała rozbudowę istniejącego już kościoła, ponieważ w dobie rusyfikacji był całkowity zakaz budowania nowych świątyń. Dobudówka, która na dobrą sprawę jest oddzielną świątynią, która połączona jest ze starym kościołem, utrzymana została w stylu neogotyckim.

Warto pamiętać o tej historii i znać powody tak specyficznego wyglądu i układu kościoła, aby zwiedzać tę Białostocką atrakcję z pełną świadomością tego, w jaki sposób ona powstała.

Atrakcje Białegostoku – muzea

Wśród wspaniałych atrakcji Białegostoku możemy wyróżnić również muzea. Obiekty muzealne to świetna forma rozrywki, która łączy się z poznawaniem nowych faktów na temat przeszłości oraz pogłębianiem ogólnej wiedzy i zaspakajaniem ciekawości zarówno naszej, jak i ciekawości najmłodszych zwiedzających. Jakie muzea warto odwiedzić, będąc w Białymstoku?

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Jedną z niezwykle chętnie odwiedzanych atrakcji Białegostoku jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, które skupia się na pokazaniu zwiedzającym zabytków wykonanych z drewna i zbiorów etnograficznych z regionów: białostockiego, łomżyńskiego, a także z Suwalszczyzny. Inna nazwa muzeum, która użytkowana jest przez okolicznych mieszkańców to Białostockie Muzeum Wsi, ponieważ to właśnie tak nazywało się to miejsce aż do 2016 roku.

Dzięki temu muzeum każdy może zobaczyć, jak wyglądały wsie na Podlasiu w połowie XIX wieku, co pozwala nam na zapoznanie się z życiem i codziennością naszych przodków mieszkających na tych terenach. Samo muzeum i jego teren to 27 hektarów, na których znajduje się 30 drewnianych budynków takich jak stodoły, domki, ule, kapliczki, czy wiatraki, a także inne obiekty, które kiedyś były codziennością na podlaskiej wsi. Dzięki takiemu umiejscowieniu obiektów i tak obszernemu terenowi, na którym się one mieszczą, odwiedzając muzeum, możemy poczuć się dosłownie, jakbyśmy przenieśli się w czasie i wczuć się w klimat wsi z połowy XIX wieku.

Jednak nie tylko drewniane eksponaty przyciągają wzrok zwiedzających Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, również wspaniałe ogrody wypełnione zielnikami, warzywami oraz kwiatami pozwalają jeszcze lepiej poznać życie naszych przodków i wczuć się w klimat dawnych czasów.

Na miejscu znajdują się również Białostockie atrakcje dla dzieci w postaci placu zabaw wykonanego z drewna, który przypomina te znajdujące się kiedyś na wsiach, dzięki czemu nawet najmłodsi członkowie rodziny będą zachwyceni wycieczką do muzeum.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku to obiekt, który swoje istnienie rozpoczął w 1949 roku. Należy wspomnieć, że jego główną siedzibą jest Białostocki Ratusz, jednocześnie jest on również jednym z zabytkowych obiektów, które należą do muzeum. To właśnie w ratuszu możemy podziwiać wspaniałą wystawę malarstwa polskiego, w której skład wchodzi aż 120 dzieł wielkich malarzy, których twórczość powstała na przełomie ostatnich 250 lat.

Zabytki, które możemy zobaczyć w Muzeum Podlaskim, opowiadają zwiedzającym nie tylko historię Białegostoku, ale także całego regionu. Dzięki eksponatom mamy szansę zapoznać się z tym, jak kiedyś żyli mieszkańcy Podlasia, zarówno ci, którzy wybrali życie w mieście, jak i mieszkańcy wsi. Meble, naczynia, czy dokumenty to tylko niewielka część rzeczy, z jakimi możemy zapoznać się w muzeum.

Muzeum Wojska w Białymstoku

Wśród muzealnych atrakcji Białegostoku z pewnością można wyróżnić Muzeum Wojska w Białymstoku. W muzeum mamy szansę zapoznać się z tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się umundurowanie i wyposażenie wojskowe.

W Muzeum Wojska w Białymstoku możemy poznać tragiczne losy Polaków, którzy zostali zesłani na Sybir. Również życie mieszkańców Podlasia w okresie międzywojennym jest doskonale opisanie i ukazanie dzięki wystawie narracyjnej znajdującej się w muzeum. Temat jest przybliżony zwiedzającym dzięki nowoczesnej technologii, w tym wypadku dzięki cyfrowym reprodukcjom dzieł sztuki, a także dzięki infokioskowi oraz stacji odsłuchowej, która znajduje się w zabytkowym telefonie.

Kolejna wystawa mówi o tym, jak wyglądała obrona militarna na Podlasiu w latach 1939-1956 i to właśnie dzięki niej możemy zapoznać się z takimi eksponatami, jak fragment okopu z kampanii wrześniowej, kamienie przywiezione z miejsca bitwy, czy manekiny żołnierzy wojsk okupacyjnych. Należy dodać, że dzięki wszystkim elementom znajdującym się na miejscu powstały sceny bitwy z diagramami naturalnych rozmiarów.

Muzeum z pewnością zachwyci pasjonatów historii i osoby, które pragną, aby nie tylko one, ale również ich dzieci zgłębiały historię kraju, a także regionu.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

W Białymstoku zwiedzający znajdą również niezwykłą, zabytkową willę, w której mieści się Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, który był wspaniałym rzeźbiarzem ubiegłego stulecia. Wszystkie eksponaty w postaci rzeźb Alfonsa Karnego są własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, a tworzenie kolekcji, w której skład wchodzą trwało ponad czterdzieści lat. Jednak wystawa to nie tylko prace rzeźbiarza, to również możliwość zagłębienia się w historię jego życia, a także możliwość zobaczenia, w jakich warunkach pracował i jak ewoluowała jego sztuka na przestrzeni lat.

Białystok – atrakcje dla dzieci

Wybierając się na wycieczkę razem ze swoimi pociechami, niezależnie od tego, w jakim są wieku, staramy się zaplanować wycieczkę tak, aby każdy w trakcie jej trwania bawił się znakomicie. W Białymstoku również istnieją atrakcje, które pozwolą naszym pociechom na doskonałą zabawę, a nam na chwilę relaksu i wypoczynku w akompaniamencie ich śmiechu. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w Białymstoku z dziećmi?

Akcent ZOO w Białymstoku

Pierwszym punktem na mapie atrakcji dla dzieci w Białymstoku dla większości osób z pewnością będzie białostockie ZOO. Ten ogród zoologiczny mieści się w Parku Konstytucji 3 maja już od lat 60 XX wieku. Zwiedzający, którzy wcześniej nie mieli okazji gościć w Białymstoku, z pewnością mogą się zdziwić faktem, że oglądanie zwierząt w tym ZOO jest bezpłatne.

W ZOO możemy podziwiać między innymi takie zwierzęta jak niedźwiedź brunatny, dzik, lis, ryś, jenot, żubr, owca, sarna, lama, osioł, jeleń oraz inne. Na miejscu zachwycą nas również różnorodne gatunki ptaków, w tym bażanty łowne, kury domowe, kaczki, gęsi, łabędzie, pawie, kruki, puchacze, czy bociany, a także wiele innych, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko najmłodszym zwiedzającym.

Dla wielu osób doskonałą wiadomością będzie również to, że ZOO w Białymstoku przystosowane jest dla osób niewidomych, które dzięki licznym ułatwieniom takim jak tablice informacyjne z tekstem napisanym w alfabecie Braill’a, tablice dotykowe z opisem, również napisane tą samą metodą i wypukłymi wizerunkami zwierząt, a także dotykowe, ultradźwiękowe terminale informacyjne.

Park Rozrywki FASTPARK w Białymstoku

FASTPARK w Białymstoku to doskonała propozycja nie tylko dla najmłodszych, ale równie i dla nieco starszych członków rodziny. W tym miejscu znajdziemy moc atrakcji, a także będziemy mogli dostarczyć sobie nieco adrenaliny i kupę śmiechu.

W parku linowym znajdującym się na terenie FASTPARKU każdy członek naszej rodziny będzie mógł znaleźć atrakcję odpowiednią dla siebie. Na terenie parku znajduje się trasa dla najmłodszych, która jest przeznaczona już dla dzieci od 3 roku życia, składa się ona z 10 przeszkód umieszczonych do 2 metrów nad ziemią. Cała długość trasy dla najmłodszych jest zabezpieczona siatkami. Dużą popularnością cieszy się także trasa dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, które przekroczyły już 110 cm wzrostu. Na tej atrakcji dzieci mają do pokonania 174 metry trasy, na której znajduje się 15 przeszkód i 30-metrowy zjazd tyrolką. Na trasie dla starszych dzieci, młodzieży, a także dorosłych mamy do pokonania odcinek 165 metrów, a także 17 przeszkód i 76-metrowy zjazd tyrolką. Istnieją również trasy dla dzieci i młodzieży, gdzie wymagany wzrost to minimum 150 cm, w tym także trasa maraton, która jest ekstremalnym doświadczeniem nie tylko ze względu na długość wynoszącą 315 metrów, ale również wysokość, która waha się w zależności od odcinka między 4 a 12 metrami.

Jednak park linowy to nie wszystko, ponieważ w FASTPARKU dzieci mogą odwiedzić również wspaniałą sferę zabaw, na której znajdują się między innymi zjeżdżalnia, dmuchana huśtawka, karuzele, małpi gaj dla dzieci, a także strefa giga klocków oraz gigantyczne gry takie jak szachy, chińczyk, czy kręgle.

Na miejscu znajduje się także strefa nauki, w której dzieci mogą połączyć zabawę z nauką podczas korzystania z atrakcji takich jak młyńskie koło, kołyska Newtona, wir wodny, kalejdoskop, fale w układzie wahadeł i wiele innych, które z pewnością rozbudzą dziecięcą ciekawość.

Białystok – atrakcje na świeżym powietrzu

Większość osób podczas odwiedzin w nowym mieście pragnie skorzystać nie tylko z atrakcji znajdujących się w pięknych, zabytkowych budynkach, czy miejscach, które mają im zapewnić ogromną dozę rozrywki, ale również z tych, które pozwolą im na podziwianie piękna przyrody i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jakie miejsca warto odwiedzić w Białymstoku, aby móc nacieszyć się pięknem i bliskością natury?

Stawy Dojlidzkie

Stawy Dojlidzkie to doskonała atrakcja Białegostoku dla każdego, kto potrzebuje odpoczynku i pragnie go realizować na łonie natury, w towarzystwie wspaniałych widoków. Teren stawów liczy sobie aż 40 hektarów, a na jego brzegu znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku, a także kąpielisko miejskie i plaża. Na tej części zazwyczaj wiosną i latem zbiera się największa ilość turystów, ponieważ pozostała część stawów to miejsce spokojniejsze, poniekąd dzikie, ponieważ zamieszkałe jest przez najróżniejsze gatunki ptaków.

Na terenie Stawów Dojlidzkich znajduje się wiele punktów umożliwiających nam zarówno odpoczynek w cieniu drzew, jak i aktywny wypoczynek dzięki znajdującym się na miejscu atrakcjom takim, jak place zabaw, boiska, siłownie plenerowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także ścieżki rowerowe oraz miejsce na ognisko i grill. Na miejscu dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie.

Park Planty

Park Planty to kolejna białostocka atrakcja, która idealnie nadaje się na spokojny spacer i odpoczynek w otoczeniu przyrody. Park leży w samym centrum miasta i otacza Pałac Branickich. Park od wschodniej strony otaczają rosaria, czyli ogrom róż, który znajduje się na czterech poziomach, a zaraz obok różanego ogrodu znajduje się rzeźba praczek, która powstała w 1945 roku. To niezwykle urokliwa część parku i z pewnością zachwyci ona spacerowiczów w każdym wieku.

Jednak nie tylko rosarium budzi zachwyt osób odwiedzających Park Planty, również wspaniałe żywopłoty, rabaty kwiatowe oraz urokliwe sadzawki sprawiają, że spacer w tym miejscu staje się niezwykle przyjemny. Znajdujące się w parku fontanny sprawiają, że w sezonie wiosenno-letnim, kiedy fontanny „ożywają” spacery są jeszcze milsze, a park piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, chociaż należy przyznać, że wygląda on atrakcyjnie niezależnie od panującej pory roku.

W Parku Planty znajduje się chętnie odwiedzana Aleja Zakochanych, gdzie latem woda w fontannie przybiera różne kształty, a oprócz tego w weekendy i święta mieni się pięknymi kolorami, dając zwiedzającym prawdziwy spektakl.

Dzieci również będą zachwycone parkiem, ponieważ na jego terenie znajduje się wspaniały plac zabaw.