Modernizacja systemu radiokomunikacji na PKP Polskich Liniach Kolejowych

Prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, Ireneusz Merchel, zapowiedział przyspieszenie procesu zastępowania analogowych urządzeń radiokomunikacyjnych ich cyfrowymi odpowiednikami. Przejście na technologię cyfrową ma na celu eliminację nieuprawnionego korzystania z sygnału radia stop. Prezes podjął decyzję o tej zmianie w odpowiedzi na niedawne incydenty związane z nieautoryzowanym użyciem tego systemu, które miały miejsce między innymi w Białymstoku.

Merchel zwrócił jednak uwagę, że nielegalne korzystanie z systemu radio stop nie stanowi bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa. W najgorszym przypadku może to prowadzić do poważnych zakłóceń w ruchu kolejowym. System ten jest niezbędny dla utrzymania bezpieczeństwa na polskich torach, a jego prawidłowe funkcjonowanie umożliwiało już wielokrotnie zapobieganie potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.

Aktualnie system radio stop bazuje na analogowych urządzeniach. Z tego powodu istnieje ryzyko, że może on zostać uruchomiony przez osoby trzecie. Dlatego planowana modernizacja i cyfryzacja ma przeciwdziałać takim możliwościom – wyjaśnił prezes PKP PLK.