Kampus Uniwersytetu w Białymstoku stał się areną dla Międzynarodowego Festiwalu Fotografii "Białystok Interphoto"

Rozpoczęcie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, znanego jako „Białystok Interphoto”, zainaugurowane zostało przez piknik fotograficzny na terenie Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas tego pikniku odbyło się otwarcie kilku ekspozycji oraz miały miejsce pokazy slajdów. Początek festiwalu miał miejsce w czwartkowy wieczór i potrwał do końca października.

Organizatorem wydarzenia było Forum Fotografii i Multimediów, które działało we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury na poziomie miejskim i wojewódzkim, a także z uczelniami i organizacjami.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmiało „Kolekcjonowanie światów”. W ramach festiwalu przygotowano aż 30 wystaw – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Ekspozycje te można było podziwiać w wielu miejscach na terenie Białegostoku, między innymi w muzeach, galeriach, operze oraz na terenie uczelni.

„Kolekcjonowanie światów”, jak tłumaczył dr hab. Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny festiwalu, to temat, który pozwala nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz siebie samych poprzez analizę różnych kolekcji i sposobów ich interpretacji.

Piknik fotograficzny na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku zapoczątkował całe wydarzenie. Na terenie uniwersyteckiej biblioteki oraz w przestrzeniach poszczególnych wydziałów planowane było otwarcie kilku wystaw.

Wszystko rozpoczęło się od plenerowej wystawy fotografii zatytułowanej „Niezwykłe miasto. 15 lat Kolekcji Wrzesińskiej”, której kuratorem był Waldemar Śliwczyński. Oprócz tej wystawy otworzone zostały także zbiorowe ekspozycje Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Forum Fotografii i Multimediów oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Wernisaże były uzupełnione koncertami muzyki ambientowej.