Historia medycyny: Pierwsza w Polsce operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół zakończona sukcesem

Specjaliści z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku, w skomplikowanym zabiegu chirurgicznym, usunęli guz mózgu 71-letniego pacjenta poprzez niewielkie nacięcie dokonane w zmarszczce powieki. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie medyczne przeprowadzone w Polsce.

Procedura była wykonywana na panu Andrzej, pochodzącym z Łomży, który obecnie czuje się dobrze i został wypisany ze szpitala w poniedziałek. Operacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu. Lekarzom udało się całkowicie usunąć oponiaka umiejscowionego wewnątrz czaszki, blisko nerwu wzrokowego, na podstawie środkowego dołu czaszki. Przytoczone szczegóły dotyczące lokalizacji i rozmiarów guza umożliwiły lekarzom dostęp do niego przez oczodół, a nie na przykład przez nos – jak zostało to omówione podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na terenie kliniki.

Dr hab. Tomasz Łysoń, szef Kliniki Neurochirurgii USK, na konferencji prasowej wyjaśnił, że dostęp do guzów mózgu przez oczodół jest obecnie światowym trendem. Dążenie do minimalizacji inwazyjności zabiegów neurochirurgicznych jest priorytetem. Operacje przez oczodół są zgodne z tym trendem, ponieważ zmniejszają uraz dla pacjenta.

Dr Robert Chrzanowski z tej samej kliniki dodał, że technika operacji przez oczodół, stosowana od kilku lat, stanowi minimalnie inwazyjną alternatywę dla tradycyjnej metody, która wymagałaby kilkunastocentymetrowego nacięcia rozpoczynającego się przed uchem i kończącego nad czołem. Podkreślił również, że procedura poprzez oczodół wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań dotyczących funkcjonowania mózgu.