Abp Józef Guzdek na diecezjalnym etapie 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Białymstoku: "Nieznajomość Biblii czyni nas ślepymi na rzeczywistość"

10 kwietnia 2025 roku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej stało się areną uczonych zmagania w ramach diecezjalnego etapu 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Abp Józef Guzdek zwracając się do zebranych młodych ludzi podkreślał, że znajomość Pisma Świętego jest kluczem do pełnego i świadomego uczestnictwa w życiu współczesnego świata. Przekonywał, że jest to podstawa nie tylko europejskiego dziedzictwa kulturowego, ale również globalnej cywilizacji.

Dzień ten rozpoczął się od uroczystej Celebracji Słowa Bożego, której przewodził ks. dr Dariusz Wojtecki, pełniący obowiązki asystenta krajowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Po tej duchowej inauguracji, młodzież przeszła do części pisemnej konkursu, której tematem były Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz Listy pasterskie św. Pawła do Tymoteusza i do Tytusa. Zadaniem konkursowiczów było udzielenie odpowiedzi na 45 pytań. Na tej podstawie wybrano finalistów, którzy będą miały zaszczyt reprezentować Archidiecezję Białostocką podczas finału ogólnopolskiego, zaplanowanego na 12-13 czerwca 2025 roku w Niepokalanowie.

Do rywalizacji stanęło około 30 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych części archidiecezji. Towarzyszyło im 20 opiekunów. Wśród nich triumfował Adrian Mościcki z III LO im. K. K. Baczyńskiego, który zdobył pierwsze miejsce. Drugą pozycję zajęła Angelika Szybańska z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego, a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Zalewska z I LO im. A. Mickiewicza.

Abp Józef Guzdek, który był jednym z honorowych gości tego wydarzenia, zachęcał młodzież słowem i swoją obecnością. Podkreślał znaczenie Biblii, twierdząc, że klucz do zrozumienia świata i kultury tkwi w jej znajomości: „Jeżeli nie znamy Biblii, to jesteśmy ślepi na świat, w którym żyjemy”. Wskazywał na Pismo Święte jako podwalinę nie tylko kultury europejskiej, ale również globalnej cywilizacji: „kod, który pozwala rozpoznać kulturę europejską, a także inne, jest zawarty w właśnie w Biblii”.