Zimowa operacja porządkowa w Białymstoku: Wywóz zalegającego śniegu

Aktywność odśnieżania w Białymstoku, która rozpoczęła się po ostatnich intensywnych opadach śniegu, została zakończona. Obecnie trwa proces wywożenia nagromadzonego śniegu z obszarów takich jak skrzyżowania dróg, przedszkola, szpitale oraz strefy płatnego parkowania. Operacja uprzątnięcia śniegu rozpoczęła się pod osłoną nocy, pomiędzy poniedziałkiem 22 stycznia a wtorkiem 23 stycznia.

Mimo że w większości regionów Polski temperatury wzrosły powyżej zera i śnieg zaczął topnieć, to na Podlasiu pokrywa śnieżna nadal sięga 30 centymetrów. Co więcej, podczas operacji odśnieżania, wzdłuż dróg i chodników uformowane zostały wysokie bariery śnieżne.

Po intensywnej zimie, której towarzyszyła gołoledź i następnie roztopy, pogoda zdaje się działać na korzyść sprzątającym. Zalegające hałdy śniegu, jak tłumaczą urzędnicy miejskiego magistratu, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczając warunki widoczności. Stąd decyzja o zleceniu usunięcia śniegu z kluczowych obszarów w mieście Białystok.

Obszary wymagające szczególnej interwencji to skrzyżowania dróg, zarówno lewo- i prawoskręty, miejsca gdzie nagromadzony śnieg ogranicza widoczność, jak również przedszkola i szpitale. Bardzo ważnym elementem operacji są także parkingi znajdujące się w strefie płatnego parkowania, z których również wywożony jest śnieg.