Wzrost świadomości o raku piersi: mroczna choroba dotykająca coraz więcej kobiet

Na całym globie, co ósma dama dowiaduje się, że jest chora na nowotwór piersi, co czyni go najbardziej powszechnym rodzajem raka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niestety, częstość występowania tej choroby idzie w parze z częstością zgonów spowodowanych tym nowotworem. Październik to miesiąc, w którym staramy się podnieść świadomość o tym niebezpieczeństwie.

Pani Marzena, która utraciła kogoś bliskiego z powodu raka, zdecydowała, że będzie regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Choć w momencie diagnozy guz był już duży, rok wcześniej nie było go jeszcze wcale.

Marzena Rymsza wyraziła swoje odczucia następująco: „Czuję, że własnym działaniem pomogłam sobie uratować życie. Nie ma co bać się, nawet jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany.”

W naszym kraju każdego roku diagnoza raka piersi dotyka ponad dziewiętnaście tysięcy kobiet. W regionie Podlasia, liczba ta wynosi około tysiąc. Rak piersi to najczęstszy nowotwór kobiet, który niestety często kończy się śmiercią. Październik jest miesiącem, w którym staramy się podnieść poziom świadomości na ten temat.

Dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, onkolog kliniczny w Białostockim Centrum Onkologii, mówi: „Z roku na rok liczba pacjentek wzrasta. Obecnie leczymy rocznie około siedmiuset kobiet i to jest naprawdę dużo. Niestety obserwujemy również niepokojący trend wzrostu zaawansowanych przypadków raka, które stanowią około 50%.”