Wypoczynek nad wodą: przestroga przed niebezpieczeństwami

W okresie letnim, gdy cieszymy się piękną pogodą, wysokimi temperaturami i spędzamy kilka dni wolnych, często wybieramy odpoczynek nad wodą. W związku z tym policjanci dbający o nasze bezpieczeństwo, podkreślają konieczność zachowania ostrożności w miejscach takich jak rzeki, stawy, baseny czy kąpieliska. Należy pamiętać, że żywioł wodny może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla naszego życia i zdrowia.

Od początku roku na terenie Polski liczba ofiar utonięć wynosi już 105 osób. W przypadku większości tych tragicznych zdarzeń można było im zapobiec. Funkcjonariusze policji apelują do społeczeństwa o zachowanie ostrożności podczas wypoczynku i rekreacji w pobliżu zbiorników wodnych.

Analicie statystyczne wskazują jednoznacznie, że najbardziej typową przyczyną utonięć jest wejście do wody będąc pod wpływem alkoholu. Alkohol prowadzi do zaburzeń percepcji, równowagi oraz orientacji w przestrzeni. Nawet skonsumowanie jednego piwa może stać się powodem wielkiej tragedii. Inne czynniki, które przyczyniają się do zgubnych wypadków związanych z utonięciami, to nadmierna brawura, brak rozwagi, nieodpowiednia ocena własnych umiejętności pływackich lub też ich całkowity brak, a także korzystanie z niebezpiecznych miejsc, takich jak niestrzeżone kąpieliska.