Wielka rewitalizacja "wielkiej płyty" – nowy program rządu

Rządowy plan odświeżenia i modernizacji osiedli bloków z lat PRL, znanych jako „wielka płyta”, został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek. Ten innowacyjny program, nazwany „Przyjazne Osiedle”, będzie realizowany w ciągu najbliższych 10 lat. Jego całkowity koszt wyniesie 5 miliardów złotych.

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w Tomaszowie Mazowieckim, premier Morawiecki podkreślił wagę tego problemu dla wielu Polaków. Wyraził przekonanie, że nie można pozostawić mieszkańców tych osiedli na pastwę losu, zmagających się z wieloma problemami infrastrukturalnymi tego typu budownictwa. Rząd ma nadzieję poprawić jakość życia wszystkich mieszkańców Polski, a ten program jest krokiem w tym kierunku.

W ramach programu „Przyjazne Osiedle” przewidziane są różne działania, które mają na celu poprawę standardów życia w blokach „wielkiej płyty”. Między innymi planowane jest instalowanie wind w blokach oraz tworzenie miejsc parkingowych i garaży dla mieszkańców.