Weekendowe bezpłatne badania w celu wykrycia nadciśnienia tętniczego na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Za sprawą nadchodzącej akcji o nazwie „Ciśnienie ma znaczenie”, mieszkańcy Białegostoku będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia. Event odbędzie się na Rynku Kościuszki podczas najbliższego weekendu.

Statystyki wskazują, iż aż jedna trzecia naszego społeczeństwa zmaga się z problemem nadciśnienia tętniczego. Zastraszająca jest również informacja, iż co czwarta osoba nie jest świadoma swojej choroby. Ta jednostka chorobowa, zwłaszcza u młodych osób, może przebiegać bezobjawowo. Gdy objawy już się pojawią, najczęściej przybierają formę uczucia przewlekłego zmęczenia, spadku energii, a także intensywnego bólu. Choroba ta, jeśli nie jest właściwie leczona, może prowadzić do licznych powikłań jak udar mózgu, zawał serca, schorzenia nerek czy miażdżyca.

Prof. Edyta Zbroch z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreśla, że wartości ciśnienia powyżej 130 na 80 powinny nas zaniepokoić i skłonić do sprawdzenia, czy nie jest ono podwyższone.

W ramach akcji „Ciśnienie ma znaczenie”, która zostanie zainaugurowana w sobotę na Rynku Kościuszki o 11:00 i potrwa aż do godziny 15:00, przewidziane są badania takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, poziom glikemii czy badanie EKG. W ten sposób każda zainteresowana osoba będzie miała możliwość wziąć udziału w tych badaniach, co umożliwi wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i uchronić przed ewentualnymi powikłaniami.