Uroczyste oddanie do użytku tunelu pieszo-rowerowego w Białymstoku o wartości 50 mln zł

W środę, 8 maja, miasto Białystok mogło poszczycić się nowym obiektem infrastruktury miejskiej. Kosztujący 50 milionów złotych tunel dla pieszych i rowerzystów pod torami kolejowymi dworca PKP został uroczyście oddany do użytku. Budowa tego obiektu była jednym z kluczowych elementów rozległego planu transportowego, który został zrealizowany przez lokalne władze w okolicach dworca.

Tunel ma za zadanie ułatwiać komunikację pieszym i rowerzystom pomiędzy ulicą Bohaterów Monte Cassino, gdzie znajduje się główny punkt przesiadkowy, a ulicą Kolejową. Obiekt ma 164 metry długości, 6 metrów szerokości oraz 3 metry wysokości. Dodatkowo nad tunelem zamontowany jest szklany dach wsparty na stalowej konstrukcji, co dodaje mu nowoczesnego charakteru.

Jak podkreśla Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku, ten nowy obiekt stanowi nie tylko udogodnienie dla mieszkańców, ale również istotny element miejskiego krajobrazu. – Nowa przestrzeń, nowe miejsce. Łączymy w ten sposób – bardzo łatwy i przyjemny dla mieszkańców – wyjście i swobodne dojście do dworca, do peronów – mówi Tuchliński.

Wcześniej, w miejscu gdzie obecnie znajduje się tunel, funkcjonowała stara kładka dla pieszych, która została jednak zdemontowana. Wiceprezydent miasta podkreśla, że tunel jest ważnym punktem na mapie Białegostoku, gdyż będzie to pierwszy widok, jaki ujrzą osoby przyjeżdżające do miasta.

Tunel biegnie pod dziewięcioma torami kolejowymi na stacji Białystok. Stacja ta jest obecnie przedmiotem intensywnej rozbudowy i modernizacji prowadzonych przez PKP PLK S.A. Po zakończeniu prac, z tunelu ma być bezpośrednie wyjście na perony.