Rola mammografii i darmowe badania w listopadzie

Jest niezaprzeczalne, że mammografia jest kluczowym narzędziem w wykrywaniu raka piersi na wczesnym etapie, co wpływa na zwiększenie skuteczności leczenia. W listopadzie zaplanowano darmowe badania mammograficzne, które będą przeprowadzane w specjalnych mobilnych jednostkach, zwanymi popularnie mammobusami, jeżdżącymi po różnych miejscowościach regionu.

Te przenośne jednostki diagnostyczne, zwane mammobusami, regularnie pojawiają się w wielu lokalizacjach na terenie regionu z misją promowania przesiewowych badań mammograficznych. Dzięki nim wiele pacjentek ma możliwość wykonania badania prosto u siebie, bez konieczności dojeżdżania do szpitala czy kliniki. Rak piersi to bowiem najpowszechniejszy nowotwór złośliwy atakujący kobiety. Choć nie jest możliwe całkowite zapobieganie tej chorobie, istnieje duża szansa na wyeliminowanie jej poprzez wczesne wykrycie – a wszystko to za sprawą mammografii.

Bezpłatne badania w mammobusach są dostępne dla pań w wieku od 45 do 74 lat, co stanowi rozszerzenie dotychczasowej oferty, skierowanej do kobiet w wieku 50-69 lat.

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania się do badania. Wszystko, co kobieta pragnąca skorzystać z badania powinna ze sobą przynieść, to dokument tożsamości, który jest niezbędny podczas rejestracji. Osoby korzystając z okularów powinny je także mieć przy sobie – będą one potrzebne do wypełnienia ankiety. Jeżeli to nie jest pierwszy raz, gdy pacjentka wykonuje takie badanie, powinna mieć ze sobą zdjęcie i opis poprzedniej mammografii. Te informacje są istotne dla lekarza, pozwalają mu bowiem na dokładną interpretację wyników badania.