Rodacy muzułmanie współtworzą świętowanie narodowe

W ostatni piątek, w Białymstoku, polscy wierni islamu zanurzyli się w modlitwach za Polskę i jej żołnierzy. To część obchodów Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Na Podlasiu, jest to stały element uroczystości wojewódzkich, równie istotny jak modlitwy wyznawców innych religii.

Modlitwy muzułmanów za Polskę są znanym i szanowanym zwyczajem od wielu lat. Taka praktyka ma miejsce podczas Narodowego Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja i właśnie Święta Wojska Polskiego. Korzenie tego zwyczaju sięgają okresu przedwojennego, kiedy te modlitwy były obligatoryjne. Ostatnie przed rozpoczęciem II wojny światowej odbyły się w roku 1938.

W białostockim meczecie, który po gruntownej przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej został oddany do użytku w 2021 roku, odprawiono uroczystości. Wzięli w nich udział reprezentanci służb mundurowych. Modlitwom przewodził imam Ramil Khyrov z Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.

Rozalia Bogdanowicz, sekretarz Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP i organizator tej modlitwy, podkreśliła znaczenie tych uroczystości dla polskich muzułmanów: „Mają one dla nas takie samo znaczenie jak dla każdego obywatela Polski. Jesteśmy patriotami i aktywnie uczestniczymy w ważnych państwowych świętach.”

Większość polskich muzułmanów stanowią Tatarzy. Najliczniejsze skupiska tej społeczności znajdują się na Podlasiu.