Renowacja 20 nagrobków na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20 nagrobków wraz z krzyżami, które są położone na grobach żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1919 i 1920 na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada, zostanie poddanych procesowi renowacji. Zadanie to ma na celu upamiętnienie tych, którzy służyli naszemu krajowi.

W celu przeprowadzenia tego procesu, Miasto otrzymało fundusze w kwocie 300 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie finansowe zostało udzielone jako część programu ministerialnego „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Aplikacja o dofinansowanie została złożona w listopadzie 2023 roku.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, wyraził swoje zobowiązanie do odpowiedniej konserwacji tych grobów. Jego plany wpisują się w założenia programu ministerialnego, który skupia się na trosce o groby i cmentarze wojenne na terenie całej Polski. Przyznał również, jak ważne są te groby jako fizyczne dowody kluczowych wydarzeń z historii Polski, które były związane z walką i męczeństwem. W jego oczach, dzięki takim miejscom, pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy jest nieśmiertelna.

W 2023 roku opracowano szczegółowy plan działań, w którym uwzględniono demontaż betonowych nagrobków i ich następną rekonstrukcję. Dokumentacja zawiera także informacje o wszelkich pozwoleń i decyzjach umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych. Projekt jest realizowany we współpracy z wojewodą podlaskim.