Pielgrzymka piesza do sanktuarium prawosławnego w Jabłecznej ruszyła z Białegostoku

Przed południem dzisiejszego dnia z Białegostoku ruszyła pielgrzymka piesza, kierując się do słynnego miejsca kultu prawosławnego – sanktuarium w Jabłecznej, położonym w województwie lubelskim. Celem uczestników jest dotarcie na obchody ku czci patrona tego klasztoru, św. Onufrego, które odbędą się 23 czerwca.

Ta pielgrzymka ma wyjątkowy charakter, jako najdłuższa organizowana przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP). Do grupy kilkudziesięciu osób, które wyruszyły dziś z Białegostoku, dołączają kolejne osoby na trasie, nawet na jedynie jeden dzień. Niektórzy pątnicy wybierają jedynie fragment trasy, by potem wrócić do swoich domów, inni natomiast decydują się dołączyć do pielgrzymki już na trasie i towarzyszą jej aż do końca, czyli do Jabłecznej. Pielgrzymka ta odbywa się już po raz trzydziesty pierwszy. W poprzednich dwóch latach 2020-2021 nie mogła zostać zorganizowana ze względu na ograniczenia wprowadzone podczas pandemii koronawirusa.

Trasa pielgrzymki, którą pątnicy rozpoczęli po porannym nabożeństwie w białostockiej cerkwi pod wezwaniem Proroka Eliasza, wynosi około 200 km. Kierują się przez takie miejscowości jak Zabłudów, Ploski, Bielsk Podlaski, Orla, Saki (gdzie mieści się męski klasztor prawosławny), Zubacze, Mielnik, Janów Podlaski, Kodeń i Kostomłoty. W miejscowości Zabuże pątnicy przekroczą rzekę Bug za pomocą promu. Zakwaterowanie na noc przewidziane jest głównie w parafiach znajdujących się wzdłuż trasy, choć czasami noclegi odbywają się również w szkołach.